DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE TARAFIMDAN İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

 
ÇORUMLULAR VE ÇORUM'A HİZMET EDENLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
İNCELEYECEĞİNİZ BİYOGRAFİYİ TIKLAYINIZ!
1
L HARFİ
1
ÇORUM VE ÇORUMLULAR ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
 
 
LABARNA I Hitit Kıralı
LAÇİN Atilla
LEBLEBİCİOĞLU Oğuz
LEBLEBİCİOĞLU Sadi
LENDUHA SULTAN VE YETİK DEDE
LÜTFİ Abdurrahim Çorumi

 

 
 
 
 
LABARNA I Hitit Kıralı        MÖ.1680-1650

SAYFA BAŞINA GİT

I. Labarna  MÖ.1680 -1650 tarihleri arasında  tahta  geçtiği,  I.Tuthalya’nın oğlu veya  torunu  olduğu  zan  edilmektedir. I. Labarna  zamanına  ait  tam  bir bilgi  olmamakla beraber, bazı Hitit  belgelerinde  Kızılırmak  kavsi  içerisinde bulunan  pek  çok  şehirleri ele  geçirdiği anlatılmaktadır.
I. Labarna ismi kendisinden sonra gelen krallarca da   kullanıldığı, Eski Hitit devletinin ilk kurucusu olduğu, Telepinu  fermanı  olarak  bilinen  belgede bulunan Hitit kralları listesinin başında  I. Labarna ismi görülmektedir.
 
 
 
 
 
LAÇİN Atilla1938-<Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

1938 tarihinde Çorum’da doğdu. Orta okul sıralarında şiire başladı. Ziraat Bankasında Memur olarak çalıştı ve buradan emekli oldu. Çorum’dan Sesler isimli şiir antolojisinde beş şiiri yayınlandı.
 
 
 

 

 

 
LEBLEBİCİOĞLU Oğuz <Öğretmen-Yazar>

SAYFA BAŞINA GİT

 23.09.1935 de Çorum'da Yeniyol Mahallesi, eski  PTT   yanındaki   evde  doğdum. Babam, Öğretmen Sadi Leblebicioğlu,annem Ayşe Payen de hanımdır. 
İlkokula başlamadan önce,Çorum Halkevi Ar  Şubesi Başkanı olan babamdan keman ve bateri dersleri aldım. Birçok konserlere katıldım. 
2. Dünya Savaşı yıllarına  Çorum’a gelen Cumhurbaşkanı  İsmet  İnönü şerefine Halkevi tarafından hazırlanan  konserde  çaldığım  bateri ve 
Ezbere okuduğum ” Lozan’dan Bugüne ” isimli şiir ile, İnönü’nün  beğenisini  kazanarak,iki takım Sümerbank elbiselik kumaş  ve  şehir  turu  gezisi ile ödüllendirildim. 
İlköğrenimimi Tanyeri İlkokulunda 1947 yılında bitirdim.İlkokuldan sonra Ankara Devlet Konservatuarına  girdim.  1  yıl  dünyaca  meşhur kemancı Liko  Amar'dan  keman, H. Bedii Yönetken' den  ritim ve kulak,Ragıp Kösemihal'den de musiki nazariyatı dersleri aldım. Daha sonra Çorum'da ortaokul  ve  liseyi  bitirdim. Lisede bir orkestra kurarak   törenlerde,  düğünlerde  ve Hava Üssünün daveti üzerine Merzifon'da keman çaldım.  1957-1958 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Coğrafya bölümüne  kayıt  oldum.  Fen  Fakültesinde jeoloji ve paleontoloji, Ziraat  Fakültesinde  toprak bilgisi ve öğretmenlik  için pedagoji dersleri aldım öğretmenlerim ile birlikte Türkiye'nin bir çok yerinde yapılan  gezi ve incelemelerde bulundum. 1959 tarihinde  Konya'da  yapılan  Türk Coğrafya Kurumunun Coğrafya Meslek Haftasına katıldım.  "Çorum  Ovası ve  Çevresinde Jeomorfolojik Gözlemler" isimli mezuniyet tezimi hazırlayıp Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Kürsüsünden  1961  yılı Haziranında,bölüm birincisi olarak mezun oldum. . Balıkesir Ordudonatım Yedek Subay Okulunda  6 ay eğitim görerek,56. Dönem mezunu oldum.  Kayseri'de 18 ay Asteğmen ve teğmen olarak vatani görevimi yaptım. 
1963 tarihinde K.G. Müdürlüğü Araştırma Fen Heyetinde Jeomorfolog olarak çalıştım. Ankara- Kurtboğazı, Eskişehir-Alpu-Çiçeroz,  Trabzon-Sürmene-Of-Derepazarı sahil yolu zemin etütlerini yaptım. Daha sonra Alaca  İlçesi Nedim Tugaltay Ortaokuluna,Coğrafya Öğretmeni olarak atandım. 
1965  tarihinde   evlendim.  1966 da  Çorum İmam Hatip Okuluna Müdür Yardıcısı  olarak atandım.  1966 da,bir erkek çocuğum oldu.  1969 tarihinde, Prof. Dr. Talip Yücel'in yönettiği  Eğe  Bölgesi  gezisine davet edildim. 1972 de de bir kız çocuğum oldu.  1974  tarihine  kadar bu okulada   coğrafya  ve  müzik  dersleri  verdim. 
1975-1978 yıllarında, Çorum  Öğretmen  Lisesi ve Eğitim Enstitüsünde sosyal bilgiler öğretmenliğinde bulundum. 
25.3.1975  de babamı kaybettim. Eti Ortaokulunda,sosyal bilgiler ve müzik  derslerine  girdim. İlk defa bu okula masa tenisini tanıttım. 1979 da Çorum'da yapılan Türkiye Ortaokullar  Masatenisi  Şampiyonasında  Eti Ortaokulunu  yarı finale kadar yükselttim. 1980   tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığının ve Masatenis Federasyonunun  Ankara'da antrenör kursuna katıldım. Çimentospor ,Çorumspor   takımları ile yaz spor okullarında masatenisi  antrenörlüğü yaptım. İlimizi bir çok Türkiye Şampiyonasında  oyuncu,idareci  ve antrenör olarak temsil ettim. Ayrıca atletizm hakemi olarak bir çok yarışmalarda  hakemlik yaptım, 1980 de Çorum Akşam Ortaokuluna  geçtim.  Burada sosyal bilgiler,din ve ahlak derslerine girdim. 22.11 1983 tarihine kadar görev yaptım. 
22.11.1983 tarihinde Çorum Atatürk Lise-sine geçtim. Coğrafya dersleri yanında,yakın çevrelere öğrencilerimle geziler düzenledim ve masa tenisi çalışmaları yaptım. 
10.9.1987 tarihinde Atatürk Lisesinden emekli oldum.   Hizmet  sürem 25 yıl 7 aydır.  1957  yılından beri Çorum’da yayımlanan  Hüryol,Çorum,Yeni Çorum,Köylü'nün Sesi,Çorum Ekspres,Çorum'un Sesi ve Çorum Haber  gazetelerinde   200'e  yakın  köşe yazısı ve makale yazdım.Ayrıca;bir süre, Dünya ve Vatan Gazetesi Çorum Muhabirliğinde bulundum.  Halen;Çorum Haber Gazetesi ve Çorumlu 2000 Dergisinde yazılarım yayınlanmaktadır. 
Çocukluğumdan beri gerçek bir doğa aşığıyım.  Çoraklık  ve  Ilıca bağlarında bir çok fidan diktim. Çeşitli ürünler ürettim. 
8.9.1999 tarihinde sevgili eşimi kaybet tim. 
Bu  günlerde " Çorum  Coğrafyası "  Üzerindeki çalışmalarım devam ediyor.  2006 tarihinde “Oğuzname” ismi altında yazılarımı yayınladı
 Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info çalışmaları yayınlanmıştır.
 
 
 
 
 
LEBLEBİCİOĞLU Sadi 1903-1975<Öğretmen-Müzik Derlemeci-Araştırmacı>

SAYFA BAŞINA GİT

1903 tarihinde Çorum’da doğdu. 5 yaşında iken mahalle mektebine,11 yaşında idadi okuluna başladı. 1919 tarihinde buradan mezun oldu. 1917 tarihinde 3 yıl kadar ticaretle uğraştı.1923 tarihinde imtihana girerek öğretmen oldu. İlk öğretmenliğine Çorum Tefeyyüz İlk okulundu başladı, buradan İstiklâl İlk okuluna geçti. 1927 tarihinde askere gitti,askerlik dönüşü Sungurlu İlk okuluna tayin edildi,Çorum Yeşilpınar Köyü İlk okulu,1934 tarihinde Merkez Tanyeri İlk okuluna geçti. Burada 28 yıl çalıştı. Öğretmenliği döneminde İmam Hatip Lisesi Müzik Öğretmenliği, Çorum Halkevi Güzel Sanatlar başkanlığında bulundu. Çorumlu Dergisinde Çorum ile ilgili müzik derlemeleri ile çeşitli yazıları yayımlandı. Çorum Halk Oyunları ile ilgilendi. 1968 tarihinde emekli oldu. 25 Mart 1975 tarihinde vefat etti.
 
 
 
 
LENDUHA SULTAN VE YETİK DEDE:

SAYFA BAŞINA GİT

Peygamber Efendimizi görenlerden olup, kahraman gönül erlerindendir. Hanefi Mezhebi kurucusu olan Muhammed Hanefi Rahmetullühi aleyh ile arkadaş olmuş kişilerdendir. Hacı Kemal (şimdiki Kunduzhan) mahallesinde bulunan ahşaptan türbesinde yatmaktadır. Vakfı olmadığından hayır sahiplerince verilen yardım paraları ile kandil yakılması ve Ramazan-ı Şerif ayının sonuna doğru Kur’an-ı Kerim okunmasından gelen para ile idare olunur.
 
 
 
 
 
LÜTFİ Abdurrahim Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Menasık-ül hac,Demirbaş No:658 Risale No:3 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır

 

 

ÇORUMLULAR VE ÇORUM'A HİZMET EDENLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

 
Mahmut Selim GÜRSEL corumlu2000@gmail.com
CD hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Bilgi içerikleri ya da doğrulukları konusunda  Mahmut Selim GÜRSEL herhangi bir sorumluluk kabul etmez