DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE TARAFIMDAN İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

 
ÇORUMLULAR VE ÇORUM'A HİZMET EDENLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
İNCELEYECEĞİNİZ BİYOGRAFİYİ TIKLAYINIZ!
1
O HARFİ
1
ÇORUM VE ÇORUMLULAR ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
 
ODABAŞI Erdal
ORTAKÇIOĞLU Hüseyin
OSMAN b. Muhammed
OSMAN b. Mustafa
OSMAN b. Mustafa Kurdoğlu
OSMAN b. Mustafa Leblebicizade
OSMAN İbn-i Mustafa Leblebicizade
OSMAN Efendi
OSMAN Müderris Kurdoğlu
OSMAN Paşa
OSMAN Vafi Çorumi
OZULU Abdulkadir
 ODABAŞI Erdal 1968-<Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

3.10.1968 yılında Çorum  Alaca İlçesi İsmaili köyünde dünyaya gelmişim. İlkokulu köyümde bitirdim. Mezuniyetimi müteakip öğretmen liseleri imtihanı kazanarak Kastamonu Göl Öğretmen Lisesine  kayıt  oldum. Altı yıl süren yatılı okul hayatımın ardından üniversite sınavı ve tek tercihim ve idealim olan öğretmen mesleğinin ilk adımı için KTÜ  Fatih  Eğitim Fakültesi Giresun Eğitim Yüksek Okuluna yazıldım. 
Normal  süresinde  burayı bitirerek  Anadolu'nun  çorak bağrında,ilim deryasından sızacak bir damla suya hasret vatan evladına,karınca kararınca   faydalı   olmak azim  ve  kararlılığıyla Erzurum'un  Karayazı ilçesine 1990  yılında göreve  başladım. 
Cumhuriyetimizin   bekası ,milletimizin  selameti için yarınlarımızı emanet edeceğimiz yavrularımızın müspet değerlerle donanması için gayret göstermeliyiz. İlkokuldan lise ikinci sınıfa kadar   Siyasal Bilgiler Fakültesinde okumayı düşünüyordum. Düşünmenin  her şeye yetmeyeceğini anlayınca öğretmen olmaya karar verdim ve çalış malarımı  bu  yönde milletimize  öğretmen olarak hizmet etmekteyim. 
Bizim meslekte acı ve tatlı bir çok önemli olayı  her zaman yaşamak  mümkündür.  Ben  burada her yıl yaşadığımız ve bana büyük  mutluluk  veren bir normal sonucu size aktarmak istiyorum:Her zaman okullar açılırken yeni öğrenciler kaydederiz. 
Anne ve babalarının ellerinden  tutup  ürkek  ve  tedirgin adımlarla gelirler okulumuza. İlk  iş  olarak da el becerilerini ölçeriz. Mesela :  bir uzun düz çizgi çizdiririz.  Ekseriyetle  bu basit iş bile yapmaktan acizdirler. Neyse,süreç devam eder ve sene sonu olur. O,tedirgin çocuklar afacanlaşır,adeta ele avuca sığmaz olur. Bununla kalırlar mı ? Ya o ellerine tutuşturduğumuz hikaye kitaplarını çatır,çatır okumazlar mı ! İşte  o  zaman    değmeyin keyfimize gitsin. Büyük bir keyfe, kat  ettiğimiz yolun haklı gururunu duyarız. 
Benim için en büyük olay budur.Bizim meslek avantaj mesleği değildir. Avantajlı meslekler arayan başka  kapıya.   Ama bu cennet  vatana,bu asil millete hizmet etmek isteyenler  koşar  adam  bu  kapıya.Çok enteresan. Ben bulmaca  hazırlıyorum. Gençliğimde biraz şiirle uğraştım.  Daha sonra düz yazılar yazdım.
İlk şiirim  1983 tarihinde Türkiye Gazetesinde yayımlandı.  Sonradan  bulmaca hazırlamaya başladım. Şiir ve düz  yazı  dalında on üç adet ilk üçte derecelerim var. Bir ideali olmayan insan,insanlık vasfından bir çoğunu taşımıyor demektir. 
İdealimi ifade etmek şu merhalede fazla bir iddialı bir söz olur ama ben bir temennimi ifade etmek istiyorum: "Demokrasinin kemale erdiği" sosyal barışın sağlanıp toplumun her tabakasını birbirini hazmedip saygıda kusur etmediği, kalkınmasını tamamlamış, okuyan, düşünen, inceleyen, gözleyen,araştıran,evrensel değerlerle donanmış,tertemiz bir çevre yemyeşil bir  Türkiye  en büyük arzumdur. Elbette bir gün bunlar bizim arzularımız olmaktan çıkacak ve o zaman daha farklı güzellikleri düşüneceğiz.  Yayımlanmış  bir  çalışmam  şu anda yok, bu konuda  kendimi  yeterli  görmüyorum  demez sem de şu anda böyle bir çalışmada yapmayı düşünmüyorum. Bulmaca işini saymazsak,kendimin yazıp,kendimin okuduğu çocuk edebiyatından sayılabilecek bir çok karalamalarım var. Bunları şimdilik ben  okumaya  devam edeceğim.Süreli yayın olarak Yeni Asya Gazetesinde günlük kare bulmaca hazırlıyorum.  Aynı  mevkutede seyrekte olsa bazı yazılar yazdığımız da oluyor. Ayrıca dergimiz Çorumlu 2000 okuyucularıyla da üç aylık bir beraberliğimiz var.  İnşallah; bu çalışmalarımız gelişecek,çeşitlenerek sürprizlerle devam edecektir. 
Benim  şahsen  merak  ettiğim  bir  husus var. " Vatan sathını bir mektep yapmak " çok  mu zor ? Çocuklarımız kitapsız büyüyor. İnsanımız el yordamı ve tesadüfen yaşıyor. "Bütün kötülüklerin anası cehalet" diz boyu. Bu mesele memleketimizin hamiyet sahiplerinin yüreğini kanatmıyor mu ? Hakikaten  çok merak  ediyorum. 
Son olarak aciz şahsıma teveccüh gösterip bana bu imkanı verdiği için muhterem Mahmut Selim  Gürsel  ağabeyime yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.
Mahalli basında yayınlanmakta ve Internet’te Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih Ve Edebiyat Dergisi’nde http://corumlu2000aylik.dergisi.info , çalışmalarım yayınlandı..
 
 

 

 

 

ORTAKÇIOĞLU Hüseyin 1916-1989 <Avukat-Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

1916 tarihinde Çorum Alaca’da doğdu. Hukuk Fakültesi mezunudur. Serbest Avukatlık yaptı. IX. ve X. dönem Çorum Milletvekilliği yaptı.
 
 
 

 

 
 
 
OSMAN b. Muhammed Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Mecelle,Demirbaş No:4501 Risale No:2,Tenkih-i beyan, Demirbaş No:5075 Risale No:7 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabları vardır
 
 
 
 

 

 

 
OSMAN b. Mustafa Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Risale-i akaid,Demirbaş No:4020 Risale No:1 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır
 
 
 
 
 
 
 
 
 
OSMAN b. Mustafa Kurdoğlu Çorumi <Hattat-Yazar >

SAYFA BAŞINA GİT

İsbat-ı vacip,Demirbaş Hasan Paşa Kütüphanesinde yazma eseri bulunmaktadır,Fetva-i Rıza,Demirbaş No:1682 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır
 
 
 
 
 

 

 
OSMAN b. Mustafa Leblebicizade Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Fetva-i el-bahçe,Demirbaş No:4471 Risale No:1 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır
 
 

 

 

 
 
 
OSMAN İbn-i Mustafa Leblebicizade Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Hab-name,Demirbaş No:2089 Risale No:5 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır
 
 
 

 

 

 
 
 
OSMAN Efendi:

SAYFA BAŞINA GİT

Alaca Tutaş köyünde yatmaktadır.
 
 

 

 

 
 
 
OSMAN Müderris Kurdoğlu Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Şerh-i irab-ı kafiye,Demirbaş No:5233 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır
 
 
 

 

 

 
 
OSMAN Paşa<Çorum Mutasarrıfı>

SAYFA BAŞINA GİT

          Hicri 1248 tarihinde,Trabzon Valisi ve Canik Mutasarrıfı,Osman Paşaya;Sivas Eyaleti,Amasya ve Diyarbakır Sancaklarına ilaveten Çorum Sancağı da tevdi olunduğunu İhsan Sabuncuoğlu kitabında beyan etmektedir.
 
 
 
 

 

 

 
OSMAN Vafi Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Risale-i eminiyye,Demirbaş No:2368 Risale No:1,Risale-i eminiyye, Demirbaş No:2368 Risale No:2 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabları vardır
 
 
 

 

 

 
 
OZULU Abdulkadir 1941-<Öğretmen-İdareci-Araştırmacı-Yazar>

SAYFA BAŞINA GİT

1941 tarihinde Çorum’da doğdu. İlkokulu Albayrak İlkokulunda bitirdi. Çorum İmam Hatip ortaokuluna kayıt oldu. Ortaokulu bitirince eğitimine ara verdi. İki yıl Çorum Çöplük Çarşısı’nda bakkallık ve tuzculuk yaptı. Tekrar tahsiline devam ederek Çorum İmam Hatip Okulu ikinci kısmını bitirdi. Ayrı yeten Çorum Lisesi son sınıfına devam ederek lise diplomasını aldı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsünü bitirdi. Nevşehir Kız Öğretmen Lisesi, Çorum İmam Hatip Lisesi,Çorum Eğitim Enstitüsü,Çorum Anadolu Lisesi,Çorum Anadolu Öğretmen Liselerinde öğretmen ve yönetti olarak çalıştı. Çorum Anadolu Lisesi Müdürü görevindeyken 1993 tarihinde emekli oldu. Eserleri; 1973 tarihinde Vatan İçin Hikayeler kitabını,1974 tarihinde de Gecekondu Çocuğu hikaye kitabını yayımladı. Deli Muskalar isimli şiir kitabının çalışmalarını yapmaktadır. Mahalli basında araştırma ve sohbet yazıları yayınlanmakta olup,1995 tarihinde Çorum Haber Gazetesinde;Matbaacı Amcalar,1996 tarihinde Çorum Hakimiyet Gazetesinde Çorum Çarşıları yazı dizilerini yayınlamıştır. Çorum Basın Tarihi üzerine çalışmalar yapmakta olup,bu araştırma benim sevdam oldu demektedir.
 

ÇORUMLULAR VE ÇORUM'A HİZMET EDENLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

 
Mahmut Selim GÜRSEL corumlu2000@gmail.com
CD hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Bilgi içerikleri ya da doğrulukları konusunda  Mahmut Selim GÜRSEL herhangi bir sorumluluk kabul etmez