DİKKAT ! BU BİLGİLER TELİF ESERİ OLUP YAZARI VE TARAFIMDAN İZİN ALINMADAN KULLANILMAMALIDIR.

 
ÇORUMLULAR VE ÇORUM'A HİZMET EDENLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
İNCELEYECEĞİNİZ BİYOGRAFİYİ TIKLAYINIZ!
1
Z HARFİ
1
ÇORUM VE ÇORUMLULAR ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!
 
ZARİF HOCA
ZEKİ (Mahlas) NARLIYAN Sarkis
ZENNUN (Mısıri) Dede
ZİHNİ Dede : Bük Dede
ZİDANTA Hitit Kıralı
ZİYA Bey
ZÜHTÜ (Mahlas) Hacı Ahmet

 

 

 

 ZARİF Hoca  ?-1956<İmam Hatip>      

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum’da Erzurum Dedenin yattığı yerde bulunan birkaç hanenin birisinde doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir. Kadı Ömer oğullarındandır. İlk tahsilini Çorum’da yaptı. Kayseri Hamurcuoğlu Medresesinden icazet aldı. Ulu Camii bahçesinde bulunan medresede der verdi,medreselerin kapatılmasından sonra Yazı Camii İmam Hatipliğine atandı. 27 yıl bu görevde kaldıktan sonra Velipaşa Camii İmam Hatipliğine 13 yıl görev yaptı. 1958 tarihinde vefat etti.

 

 

 

 ZEKİ (Mahlas) NARLIYAN Sarkis 1842-1882<Şair>  

SAYFA BAŞINA GİT

1842 tarihinde Çorum Sungurlu’da doğdu. Asıl adı Sark is Narlıyandır. Şiirlerinde Zeki mahlasını kullanırdı. Ermeni okulunda öğrenimini gördükten sonra Sungurlu Medresesine devam etti,Müderris Ömer efendiden dersler aldı,Sungurlu Devlet dairelerinde memur olarak çalıştı,1864 tarihinde Maliye Sandık Emini oldu,bir süre sonra Tahrirat Katipliğine geçti. 1875 tarihinde Kırşehir Ceza Hakimliğine atandıysa da gitmeyerek Sungurlu’da kaldı. Bilgin ve aydınlardan;Suzi,Yamadındı Sefil Ahmed ,Yazırlı Sefil Ali,Sarinbeyli Deli Boran ile arkadaşlık kurdu,uzun süre çektiğiakciğer vereminden kurtulamayarak 1882 tarihinde öldü. Şiirlerini akrabası Hırant Sudayan Hıray tarafından 1912 tarihinde Amasya’da Sark iz Zeki Narlıyan ve Bazı Eş’ar-ı adıyla bastırıldı. 14.yy. Günümüze Çorumlu Şairler antolojisinde on şiiri yayınlandı.

 

 

  ZENNUN (Mısıri) Dede:   

SAYFA BAŞINA GİT

Mecitözü Söğütyolu köyünde yatmaktadır

 

 

 

 ZİHNİ Dede : Bük Dede        

SAYFA BAŞINA GİT

Bük Dede diye tanınır. Mezat yerinde Ölçekzade hanesinin duvar dibinde yatmaktadır. Üzüntü ve kederi olan kişiler kurtulmak için ziyaret eder ve Allah’dan dileyerek mum yakarlarsa gönül açıklığı ile ferahladıkları söylenir.

BENİM NOTUM; Şimdiki adres,Farabi Cad. Taşhanın içinde yatmaktadır

 

 

 

 ZİDANTA Hitit Kıralı MÖ.1560 -1550 

SAYFA BAŞINA GİT

I.Zidanta MÖ.1560 -1550  tahta çıktı. Zidanta  veliahttı ve  çocuklarını  öldürtüp  tahta  çıktıysa da saltanatı uzun sürmedi kendi  öz  oğlu Amunna isyan çıkartarak tahta çıktı.

 

 

 

  ZİYA Bey TONGUÇ 1883-1962<Mühendis-Milletvekili> 

SAYFA BAŞINA GİT

1883 tarihinde Çorum’da doğdu. Hendese-i Mülkiye mezunudur. Demiryolları Umum Müdürlülüğü, II. Ara Seçim III. dönemÇorum Milletvekilliğinde bulundu. 1962 tarihinde vefat etti.

 

 

 

 ZÜHTÜ (Mahlas) Hacı Ahmet 1885-1958 <Vaiz-Aşık>

SAYFA BAŞINA GİT

1885 tarihinde Çorum Sağrıcı mahallesinde doğdu,asıl adı Hacı Ahmet’tir. İlk öğreniminden sonra medrese öğrenimi gördü,Manifaturacılık la hayatını kazandı,1934 tarihinde Hacca gitti,uzun süre Ulu Camide vaizlik yaptı. 1958 tarihinde Çorum’da vefat etti. Otuz şiirinin bulunduğu bir yazma eseri vardır. 14.yy. Günümüze Çorumlu Şairler antolojisinde dört şiiri yayınlandı.

 

ÇORUMLULAR VE ÇORUM'A HİZMET EDENLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

 
Mahmut Selim GÜRSEL corumlu2000@gmail.com
CD hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
Bilgi içerikleri ya da doğrulukları konusunda  Mahmut Selim GÜRSEL herhangi bir sorumluluk kabul etmez