2

1

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

Mahmut Selim GÜRSEL GÜRSEL YAYINEVİ corumlu2000@gmail.com

CAMİLER İÇİNDEKİLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1

CORUM'UN ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

1

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

 
MEYDAN CAMİ AK ŞEMSETTİN
Selimiye Cami’nden benzetilerek Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2008 tarihinde yapımına başlatılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde Çorum Meydan Camii olarak gözüken; Çorum Meydan Camii olarak Çorum İli Merkez, Kunduz Han Mahallesi, pafta:20.K.4.b.14, ada:2710, parsel:3’te kayıtlı 4.961,37 m² sahalı arsa üzerinde yapımına başlanmış” olan Çorum Meydan Camii ve Külliyesi inşaatı Çorum Belediyesine devredilerek yapımı tamamlanmıştır.
Meydan Camii'nin daha önce Ankara Vali Yardımcısı ve Eski Çorum Belediye başkanı Turan Atlamaz’ın sosyal medyada yazdığı mesajında “"Sahabe-i Kiram Camimizle ilgili bu duruma o zamanki valimiz, müftümüz sayın Dursun Kaplan ve Sayın Bardakoğlu şahittir.” Diye yazmış olduğunu Çorum Hakimiyet Gazetesi sitesi 13.03.2013 12:31:51          Gülesin Ağbal DEMİRER MEYDAN-CAMIININ-ISMI-NE-OLACAKTI-NEDEN-VAZGECILDI-. bulunmaktadır. TBM Meclisinde verilen bir önergede de Çorum Meydan Cami ismi geçmektedir. http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-0475sgc.pdf
Ak Şemsettin Çorum’a ne gibi bir faydası vardır? Çorum’da da yetişmemiştir?!  Neden bu kişinin adının verildiğini merak etmekteyim “Ak Şemsettin “Hamza'nın oğlu olarak, 1389 yılında Şam 'da doğmuştur. Ak Şemseddin'in soyu, baba tarafından 15. batında Ebu Bekir'e dayanmaktadır. İlk tahsilini babasından alan Ak Şemseddin, 7 yaşında hafız olup, ailesiyle birlikte Samsun'un Kavak bucağına yerleşmiştir. Babasının vefatından sonra Amasya ve Osmancık medreselerinde eğitimini tamamlayan Ak Şemseddin, müderrislik payesi aldı ve Osmancık Medresesine müderris oldu.” Bilgisi pek çok yerde tekrarlanmaktadır.
Ak Şemsettin’in Çorum ile alakası nedir?
Bence burasının ismi Meydan Camii olarak kalmalı idi diye düşünüyorum.
İsminin belediyenin internet sitesinden düzenlenen anketle belirleneceğini söylentisi hakkında da kamuoyuna açıklanan anket sonucu gözükmemektedir. Çöplük için de Çorum belediyesi Çorum Çöplük içinde yapıldığı söylenen anket üzerine bizzat tarafımdan bütün çöplüğü dolaşarak esnaflardan ve o anda orada olan Çorumlulardan imza karşılığı yaptığım ankette sitemde bulunmaktadır. Bu ankette tarafıma belediyenin yaptığı anket için hiç birisinin anketten haberdar olmaması da dikkat çekicidir. Yine bir haberde ise:
"http://www.hitittv.com/haber/meydan_camii_nin__yeni_ismi_aksemsed_din.html 
Celal Alagöz şunları söyledi. Denmektedir:  "Camii derneğimize yapılan birçok müracaatlarda  meydan isimi değişsin diye talepler geldi. Bizde bu talepleri değerlendirerek, yönetim kurulu olarak, olağan üstü toplandık. Genel kurul kararı olarak Meydan Camii ismini bundan böyle Fatih Sultan Mehmed Han hocası, yakınları İskilip'in Evlük köyünde metfun bulunan  Ak Şemseddin hocamızın isimi olarak anılmasını uygun bulduk" Dedi. " Denmektedir. “Ak Şemseddin hocamızın” denilerek Tarihe mal olmuş bir şahsın “Türk âlimi ve Şemsîyye-î Bayramîyye isimli Türk tarikatının kurucusu olarak bilinmektedir.
Seçim arefesinde 5 Haziran 2015 tarihinde açılışı yapılarak ilk Cuma namazı kılınmıştır! Yapılmasının sonucunda bu büyük caminin kışın nasıl ısıtılacağınızda düşünülüp düşünülmediğini merak etmekteyim!

 

  

 
 
 

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIP

1

CORUM'UN ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

1

CAMİLER İÇİNDEKİLERE GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

1

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM