2

1

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

Mahmut Selim GÜRSEL GÜRSEL YAYINEVİ corumlu2000@gmail.com

CORUMLU.COM SİTESİ BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

1

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

 

KARGI

KARGI İLÇE’Sİ HAKKINDA KISA BİLGİLER:
Kargı 1396 tarihinden bu güne kadar ilçe olduğu bilinmektedir. Çorum İline 105 kilometre uzaklıkta olup Osmancık- Kastamonu arasında bulunmaktadır.
Yüz ölçümü 1.277 kilometre karedir.
Deniz seviyesinden 450 metre yükseklikte bulunmaktadır.
Nüfus yoğunluğu yüz de 23 olup, 26.882 nüfusa sahiptir.Bu nüfusun 5.776’sı ilçe merkezin de 21.106’sı Kargı İlçesine bağlı yerleşim alanlarında yaşamaktadır.
Kargı İlçesine bağlı yerleşim alanları ileri sayfalarda gösterilmiştir. Kargı Merkez İlçede 5 mahalle bulunmaktadır.
Kargı ekonomisi tarım, hayvancılık ve orman ürünlerine dayanmaktadır. 121 kilometre kare sinde hububat,25 kilometre karesinde baklagiller,yem bitkileri
bitkileri ve sanayi bitkileri ve diğer tarım ürünleri yetiştirilir, 13.717 büyükbaş ve 32.850 küçükbaş hayvan beslenilmektedir.Kargı İlçe topraklarının 659 kilometre karesini ormanlar kaplar.
Kargı İlçesinin içerisinden geçen Kızılırmak kenarlarında çeltik üretimi yapılmaktadır.Sulama amaçlı Aksu ve Gökdoğan göleti vardır. Pirinç’i,bamyası ve tulum peyniri meşhurdur.
KISA TARİHÇESİ
Kargı ilçesinin tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmaktadır.İlçenin eski adı Taşlı köydür. Söylentileri göre: Sinan Paşa Çaldıran seferine giderken ordusuyla uğradığı Taşlı köyde halk tarafından Kızılırmak kenarında yapılan kargı silahıyla karşıladılar. Sinan paşa Taşlı köy halkını ellerindeki kargı yüzünden merhaba Kargılılar diye selamladığından ilçenin ismi Kargı olarak kaldığı söylenilmektedir.Sinan Paşa savaş dönüşü İstanbul’a gidince,saray iradesiyle Kargıya bir Müdür ile Tapu Memuru göndertmiştir.Kargı 1936 tarihinde ilçe olmuş ve Kastamonu’ya bağlanmıştır. 1953 tarihinde ilçe Kastamonu’dan alınarak Çorum’a bağlanmıştır.
 
KARGI BELEDİYE HİZMETLERİ
Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulduğu bilinmektedir. 1953 tarihinde TEK enerji hatlarından elektrik almaktadır. Şehrin içme suyu şebekesi 1949 tarihinde başlanılmış, 1951 tarihinde şebeke tamamlanmıştır. 1966 tarihinde ek tesisler yapılmıştır. İtfaiye teşkilatı bulunmaktadır. 1946 tarihinde ilçe imar planı yapılmış, 1966 tarihinde yeniden düzenlemiştir. 1963 tarihinde fenni mezbaha yapılmıştır.28.Şubat 1997 tarihinde mektupla bilgi istenmiştir.Cevap gelmedi.
 
MİHRİHATUN CAMİİ VE HAMAMI
1973 Çorum İl Yıllığı’nda bulunana bilgiler:Kargı ilçesi Karakise köyünde bulunmaktadır. IV.Sultan Murad’ın Bağdat seferinden dönüşünde ailesi Mihri Hatun Kargı’ya bağlı Karakise köyünde hastalanarak ölmesi üzerine adını sonsuzlaştırmak üzere yaptırılmıştır.
Mihrihatun Hamamı:Osmanlı Sultanı IV.Murad tarafından yaptırtılmıştır. Mihrihatun Camisi ile aynı zamanda ve aynı amaçla yapılmıştır.
 
PANAYIRI:
Tarihi eski zamanlara kadar gitmektedir. İlçede üretilen pirinç ve bamya hasat sonunda yapılmaktadır. Sportif faaliyetler ve eğlence ağırlıklıdır. Ekim ayının son haftasının ilk günü başlar 7 gün devam eder.

 

KARGI BELEDİYE PARKI VE GAZİNOSU:
İlçenin içerisinde bir parkı vardır.

 

HACIHAMZA HANI:
İlçe eski kervan yolu üzerinde bulunduğundan sadece duvarları kalan bir han harabesi mevcuttur.
 
HACIHAMZA KALESİ:
Hacıhamza’nın ilk çekirdeğini teşkil eden kale yer yer yıkılmış surlarla çevrilidir. Kale ve içinde bulunan kültür varlıkları 16.yy. Osmanlı dönemi eserleridir.
 
ABDULLAH YAYLASI:
İlçenin 26 kilometre Güney Batısında 1450 metre yükseklikte bulunur. Özel araçla gidilebilinir. Yaylada, elektrik, telefon, piknik alanı, çadırlı kamp alanı bulunmaktadır. Her yıl geleneksel olarak yapılan Kargı Panayırına katılan sanatçılara burada halk konseri verilmektedir.
 
EĞRİÖNÜ YAYLASI:
İlçenin 21 kilometre Kuzeyinde  1400 metre yükseklikte bulunur,özel araçlarla gidilebilinmekte olup,85 kadar yayla evi evi vardır. Yaylada Aksu ve Gökçedoğan göletleri bulunmaktadır.
 
KARGI İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ      
1979 tarihinde Kargı Parkının içerisinde Çocuk Kütüphanesi olarak  açıldı. 1978 tarihinde Kargı Belediyesi aynı park içerisinde  bir  bina  tahsis etti. Halen bu  binada Halk Kütüphanesi olarak görev yapmaktadır. Çocuk Bölümü,yetişkinler bölümü ve İare (ödünç) servisi ile hizmet vermektedir.
2002 tarihli istatistiklere göre ; 10.653  kitap kayıtlı  bulunmaktadır.  Kütüphane  Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü Çorum İl  Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne bağlı olarak çalışmaktadır.

 

TARIM
İlçe tarımında hububat başta olmak üzere,yem bitkileri ile sebze ve sanayii bitkileri yetiştirilmektedir. Küçük ve büyükbaş hayvancılıkta yapılmakta olan ilçede yetiştirilen miktarlar çizelgede verilmiştir.
Hububat 12175
Endüstriyel bitkiler 456
Y. Baklagil 162
Yem bitkileri 1907
Nadas 5719
Bağ 87
Meyvelik 21
Sebze 273
Çayır 500
Mera 1377
Orman alanı 65899
Yerleşim alanı 2273
Su yatakları 17
Kayalık 31040
Toplam 134306
 
YATIRLAR
Adı bilinmeyen bir zat: Gök köyünde yatmaktadır.
Askerin mezarı: Kargı Merkez ilçede yatmaktadır.
Aziz Baba :Kargı Merkez ilçede yatmaktadır.
Buharalı Hacı Yusuf Efendi :Gökçedoğan köyünde yatmaktadır.
Şandır Dede :Merkez ilçede yatmaktadır.
Şıh Hasan Baba: Merkez ilçede yatmaktadır
 

 

 
     
YENİ  MAHALLESİ    
ORTA  MAHALLESİ    
MİHRİHATUN  MAHALLESİ    
BAHÇELİEVLER MAHALLESİ    
     
 

 

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIP

1

1

CORUMLU.COM SİTESİ BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM