Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

BU SİTE BİLGİLERİ corumlu.com KAYNAK GÖSTERİLEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

 

ÇORUM MÜZESİ HAKKINDA

NASIL ULAŞILIR

NASIL GİDİLİR KROKİ

MÜZE TARİHÇESİ

MÜZE GİRİŞ

MÜZE 1. KAT

MÜZE 2. KAT

MÜZE 3.KAT

MÜZE 4.KAT

MÜZE BAHÇESİ ESKİ HALİ

MÜZE BAHÇESİ

MÜZE ESERLERİ

ÇORUM ALACAHÖYÜK

ÇORUM BOĞAZKALE

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIP

1

1

CORUM'UN ANA SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

YAPTIKLARIM YAPACAKLARIMIN GARANTİSİ ALTINDADIR!

 Hukuka, Yasalara, Telif  ve Kişilik Haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

 
 
 
 
 
 

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

POSTA ADRESİ: Gülabibey Mahallesi Müze Sokak No: 1 ÇORUM
TELEFON: 90-364-213 1 568
FAKS: 90-364- 224 3 025
 
 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

NASIL GİDİLİR KROKİ

 
 
 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ÇORUM MÜZESİ

H.1332 tarihinde Mahmut Usta ve oğulları tarafından Sağlık Mektebi olarak kullanılmak üzere yapılan bina; Birinci Dünya  Savaşı’nın  ikinci  yılında Çorum  Hastanesine tayin olunan Dr. Atıf Tefik Bey’in Şimdi Çorum Müzesi olarak kullanılan binaya askeri hastaneyi kurduğu,bu hastanenin Kurtuluş Savaşı,Sakarya Savaşı ve Doğu  Cephesinden getirilen yaralıları tedavi ettiği,sonra Sağlık okulu,Ziraat Mektebi,Erkek Sanat Okulu ve Ticaret Lisesi ve tekrar Erkek Sanat Okulu olarak hizmet veren binada yenilenerek ve iç kısmı yeniden yapılarak Çorum’a ve tüm Dünya’ya hizmet vermektedir.

Çorum’da bulunan ve başka şehirlerdeki müzelerde teşhir olan Çorum’un öz eserlerinin ilimizde teşhir edilmesi fikri ile  1937 tarihinde Çorum Müzesi kurma çalışmalarına başlandı. 1962 tarihinde ilk resmi müracaat yapılamışsa da olumlu sonuç alınamamıştır.

Çorum aydınlarının bu girişimleri sonuçsuz kalması yıldırmayarak,girişim ve çalışmalara devam etmişler;1965 tarihinde bir dernek kurarak girişimlerde bulunmuşlardır. Derneğin ismini “Çorum Eti Müzesi Kurma ve Turizm Tanıtma Derneği” vermişler, Başkanlığını   Opr. Dr. Kemal Terlemezoğlu,sekretedliğide Telat Ceritoğlu olarak seçmişlerdir.

Kurulan bu dernek;meyvesini vererek Milli Eğitim Bakanlığınca (o tarihlerde Kütüphaneler ve Müzeler Milli Eğitim Bakanlığı Bünyesinde bulunmaktaydı) Çorum Valiliğine yazılan 01 Eylül 1965 tarihli yazıda “Kurulacak müze için arsa tahsisinin yapılması” belirtiliyordu. Çorum Erkek Sanat Enstitüsü bahçesinde 3000 m2 bir arsa tahsisi yapılan Müze 1966 tarihinde inşaata başlamış ve 1968 yılında Müze tamamlanarak hizmete girmiştir.

Çorum Müzesinin bulunduğu arsanın içerisinde bulunan Eski Sağlık okulu,Hastane,Ziraat Mektebi,Sanat Okulu,Ticaret Lisesi olan bina 1986 tarihinde Çorum Milli Eğitim Bakanlığında devralınmıştır. 1988 tarihinde yangın geçiren binanı içi yeniden dizayn edilerek restorasyonu tamamlanmamış ve 11.03.2003 terinde Yeni Çorum Müzesi olarak ziyarete açılmışıdır.

“Kültür Bakanlığı,Gayri Menkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” bina tescil edilmiş olup;bu binada, Etnografya ve Arkeolojik eserleri teşhir eden birbirlerinden bağımsız 4 kat bulunmaktadır:

İlk kat da, Alacahöyük,Kuşsaray ve Büyük Güllücek kazılarında çıkartılan eserler teşhiri yapılmıştır. Aynı bu salonda Eski Tunç Çağına ait Alacahöyük kazısında ele geçen eserlerle Çorum Müzesi Müdürlüğünce satın alınan aynı döneme ait eserler sergilenmektedir. Birinci katta ayrıca, Eski Tunç Çağı Alacahöyük prens ve prenses mezarlarından “L” Mezarı aslına uygun olarak teşhir edilmektedir. Çorum ili arkeolojik kazılarda (Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük, Yörüklü Hüseyindede) açığa çıkartılan Hitit dönemi eserleri ile Boğazköy-Hattuşa’da açığa çıkartılan yapıların mimari kesiti ve magazinler, fotoğraflar ve tanıtım levhaları eşliğinde sergilenmektedir.

Aynı katta Yörüklü kazısında bulunan ve Eski Hitit dönemine tarihlenen iki adet kabartmalı vazo teşhir edilmektedir. Birisi, Çankırı-İnandık kabartmalı vazosu gibi dört frizli olup, diğeri daha küçük ve boynu üzerinde tek kabartma friz bulunmaktadır. Müze koleksiyonunda özel bir yere sahip, üzeri çivi yazılı Hitit kralı II. Tuthaliya’ya ait (M.Ö.1430) ünik bronz kılıç’ta yine aynı katta sergilenmektedir.

İkinci katta; Hitit yazılı belgeleri (Çivi Yazılı tabletler) ile, Boğazköy-Hattuşa kazılarında arşiv halinde bulunan kil mühür baskılı bullaları, kronolojik olarak Ortaköy-Şapinuva kazı buluntusu Çivi Yazılı tabletler ve mühür baskılı bullalar izlemektedir. Yine Ortaköy-Şapinuva kazısı küçük buluntuları yanında Hitit ve çağdaşı dönemlerine ait mühürler de bu katta teşhir edilmektedir.

Üçüncü katta, Ortaköy-Şapinuva seramik eserlerinin teşhiri ile Pazarlı kazısında açığa çıkartılmış olan Frig Dönemi buluntularını aynı döneme ait Boğazköy-Hattuşa ve Alacahöyük buluntuları izlemektedir. Bu kattaki kronolojik sergileme Hellenistik, Galat ve Roma dönemi seramik eserleri ile son bulmaktadır. Ayrıca, Hellenistik dönemden itibaren başlayan ve Roma dönemi ve bu döneme ait şehir sikkeleri ile Bizans ve İslami dönem sikkelerinden oluşan Çorum Müzesi Sikke koleksiyonu da bu katta sergilenmektedir.

Dördünce katta; Roma dönemi cam eserleri, altın ve gümüş süs eşyaları, heykelcikler, kandiller ile Bizans dönemi eserlerinin teşhiri son bulmaktadır.

Arkeoloji bölümü teşhire açılan Çorum müzesinde Etnografya salon ve bahçe tanzim çalışmalarına ise devam edilmektedir.

Çorum Müzesi; Çorum Valiliği’nin belirlediği mesai saatleri içerisinde; 08.00-12.00, 13.00-17.00 arasında ziyarete açık tutulmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günlerinde yukarıda belirtilen saatler arasında gezilebilir. Müzeye giriş ücreti Kültür Bakanlığınca belirlenmektedir.

 

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Müze İçi Kat 1

 

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Müze İçi Kat 2

 

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Müze İçi Kat 3

 
 

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Müze İçi Kat 4

 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MÜZE BAHÇESİ DÜZENLENMEDEN

 

 
 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

MÜZE BAHÇESİ

 

 
 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TEK PARÇA ESERLER

 

 

 
 
 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ALACAHÖYÜK MÜZESİ

Çorum Müzesi'ne bağlı olarak hizmet veren Alacahöyük Müzesi, Alaca İlçesi, Alacahöyük Köyü'nde yer almakta olup, Çorum'a 45 km. uzaklıktadır.

Alacahöyük'te ilk yerel müze 1940 yılında teşhire açılmış, 1982 yılında ise yeni binasına taşınmıştır. İki katlı olan müzenin üst katında Hamit Zübeyr Koşay ve Remzi Oğuz Arık salonları bulunmaktadır. Kazı başkanlarının isimlerinin verildiği bu salonlarda Alacahöyük ve Pazarlı kazısında elde edilen eserler sergilenmektedir.

Giriş salonunda ilk kazı malzemeleri, Kalkolitik Döneme ait el yapımı seramikler ile Eski Tunç Çağına ait 13 kral mezarının buluntu anını gösteren fotoğraflar ve pişmiş toprak eserler sergilenmektedir.

İkinci salonda yer alan büyük duvar vitrinlerinde Hitit Dönemine ait pişmiş toprak gaga ağızlı testiler, tabaklar, çanaklar, mangal ve maltızlar ile matara biçimli kaplar, orta vitrinlerde ise Eski Tunç ve Hitit dönemlerine ait bronz iğneler, kemik süs eşyaları, kalıplar, hayvan figürinleri, iki adet çivi yazılı tablet teşhir edilmektedir. Ayrıca aynı salonda Frig Dönemine ait tek vitrinde Pazarlı eserleri arasında pişmiş toprak kabartmalı duvar levhaları, üzeri boyalı kaplar ve keklik biçimli riton yer almaktadır.

Mahmut Akok Salonu olarak adlandırılan ve etnografik eserlerin sergilendiği alt katta ise, yöreye ait halı ve kilimler, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgâhı ile Osmanlı Dönemine ait delici, kesici ve ateşli silahlar teşhir edilmektedir.

 

Alaca İlçesi, Alacahöyük Köyü

Tel : (0364) 224 30 25

Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.30-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır

 

 
 

MÜZELER SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BOĞAZKALE, BOĞAZKÖY HATTUSAŞ

Boğazköy (Hattuşaş) örenyeri, Çorum İli'nin 82 km. güneybatısında yer almakta olup Ankara'ya uzaklığı ise 208 km'dir. Hitit devletinin eski çekirdek bölgesinin merkezinde bulunan Boğazköy (Hattuşaş) örenyeri Budaközü Çayı vadisinin güney ucunda, ovadan 300 m. yükseklikteki sayısız kaya kütleleri ve dağ yamaçlarının bölünmesiyle çevrili olarak kuzey ve batıda derin yamaçlarla sınırlandırılmıştır. Şehir kuzeye doğru açık olup kuzey kısmı dışında diğer kısımları surla çevrilidir.

Hattuşaş örenyeri ilk kez 1834 yılında Charles Texier tarafından gezilmiş ve dünyaya tanıtılmıştır. Bu kalıntılarla Hitit devleti arasında ilk kez bir bağ kuran kişi Sayce'tır. Bu zamana kadar Hitit'lerin merkezinin Suriye olduğu sanılmaktaydı. 1882'de Carl Human, Otto Puchstein ile Boğazköy'e birlikte gelmiş ve ilk kez toplu bir plan çalışması yapmıştır. Halen Pergamon Müzesinde bulunan Yazılıkaya'nın kalıplarını da çıkarmışlardır. E. Chantre ilk test kazısını 1893-1894'te gerçekleştirmiş, 1905 yılında ise Makridi ve H. Winckler Boğazköy'ü gezmişler ve 1917 yılına kadar devam eden kazı çalışmalarını yürütmüşlerdir. 1932 yılında ise Alman Arkeoloji Enstitüsü adına Kurt Bittel tarafından başlanılan sistemli kazılara II. Dünya savaşı sırasında bir süre ara verildikten sonra, yeniden başlanmış ve 1978 yılına kadar çalışmalar aralıksız sürdürülmüştür. 1978 yılından 1993 yılına kadar Dr. Peter Neve başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarını, 1994 yılından itibaren Dr. Jurgen Seeher üstlenmiştir.

Boğazköy (Hattuşaş) örenyerinde M.Ö. III. binden itibaren yerleşim görülmektedir. Bu dönemdeki küçük ve müstahkem yerleşmenin Büyükkale ve çevresinde olduğu tespit edilmiştir. M.Ö. 19. ve 18. yüzyıllarda Aşağı Şehir'de Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşmeleri görülmektedir ve şehrin adına ilk kez bu çağa ait yazılı belgelerde rastlanmıştır.

 

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIP TIKLAYINIZ!

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

BU SİTE BİLGİLERİ https://corumlu.com KAYNAK GÖSTERİLEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ!