Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

BU SİTE BİLGİLERİ corumlu.com KAYNAK GÖSTERİLEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

 
ALFABETİK DİZİNDE İNCELEYECEĞİNİZ BİYOGRAFİYİ HARFİNİ TIKLAYINIZ! Sonra bakacağınız isme tıklayarak gidiniz!
SOYADI VEYA SOYADI KANUNUNDAN ÖNCE ADI İLE BAŞLAYAN ALFABETİK DİZİNDİR!

T HARFİ

TAKMAZ Tuncay
TANJU Erhan
TANKAYA Recep Rahmi
TANKAYA Hüseyin
TANRIVERDİKILIÇ Dr. Sevda
TARİKATCI Seyyid Mustafa Efendi
TAŞ Yılmaz
TATARCIKZADE Ali Yusuf
TEK Fuat
TEKELİ O. Ziya
TEKİNDEMİR Duran
TELEPİNU Hitit Kıralı
TERLEMEZ Zafer
TERZİOĞLU Kemal
TESLİM Abdal
TIĞLI Erhan
TOMBUŞ İhsan
TOMBUŞ Nazmi
TOMBUŞ Şevket
TONGUÇ Ahmet Ziya
TOPÇAM Dede
TOPÇUBAŞI Arslan
TOPGÜL Kemal
TOPRAK Dursun
TOPRAK Mustafa
TÖRÜMKÜNEY Hüseyin Ferit
TÜFEKÇİ Celalettin
TULUK Hasan
TULUK Memduh
TUNABOYLU Mahmut
TUNABOYLU Müslim
TUTHALYA I Hitit Kıralı
TUTHALYA II Hitit Kralı
TUTHALYA III Hitit Kralı
TUTHALYA IV
TUT DEDE
TÜRELİ Recai
TÜRKMEN Adile
TÜRKMEN Cuma
TÜRKOĞLU Adnan
22
 

 

 

 

 

TAKMAZ Tuncay 1975- <Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

Tuncay Takmaz 1975 yılında Şişli İstanbul’da doğdu. . Bugüne kadar 15 kişisel sergi açtı, çok sayıda karma ve grup sergilerine katıldı. Resimleri ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok özel koleksiyonda yer aldı. 1997 yılında bir grup arkadaşı ile birlikte Çekirdek Sanat Topluluğu’nu kurdu. 1999 yılında Çekirdek Sanat Dergisi'nin yayımlanmasına öncülük etti ve derginin editörlüğünü yaptı. Çekirdek Sanat Çağdaş Sanat Sergileri'nin genel koordinatörlüğünü yürüttü, birçok serginin tasarımını gerçekleştirdi. 2000 yılında kendi sanatıyla ilgili metnini Mehmet Ergüven'in yazdığı ilk katalogu yayımlandı. 2003-2004 tarihleri arasında askerliğini yaparken "Bu Bir Sanat Eylemidir" başlıklı mektuplar yayınlayarak bir dizi performans gerçekleştirdi. 2005 yılında Beyoğlu İstanbul’da “Çekirdek Sanat Atölyesi”ni kurdu. 2002-2005 tarihleri arasında yazdığı şiirler toplamından geniş bir seçkiyi kapsayan . “Unutma Aşk” isimli şiir kitabı yayınlandı
Internet’te Yazarımız   http://corumlu2000.dergisi.info  , Sarı Çiğdem Şiir Defteri’nde http://saricigdem.dergisi.info yayınlandı

 

 

 

 

 

 TANJU Erhan <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

            18 Şubat 2003 tarihinde de Çorum valiliğine atandı. 18 Eylül 2004 tarihinde Çorum Valilğinde Amasya Valiliğine tayin oldu.
            1948 tarihinde Mersin’de doğdu. 1966 tarihinde Mersin Tevfik Gür Lisesini bitirdi. 1970 Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatında görev aldı.
            1973-1974 tarihleri arasında TRT Yurt Dışı Yayınlar Dairesinde çalıştı. 1974 tarihinde aydın Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Sırası ile: Artova,Kumluca,Safranbolu ve Sincan ilçelerinde Kaymakam Vekilliği,daha sonra da Yeşilhisar,Arapkir,Şiran ve Nallıhan Kaymakamlıklarında bulundu.
            1984 tarihinde Mülkiye Müfettişliğine,1988 Tarihinde Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığına atandı. Bu görevi yürütürken 1991 tarihinde Gaziantep Valiliğini,1992 tarihinde Merkez Valiliğine,1996 Burdur Valiliğine,1997 Kasım ayında Merkez Valiliğine,1998 tarihinde Giresun Valiliğine,2000 tarihinde Gaziantep Valiliğine ve 18 Şubat 2003 tarihinde de Çorum valiliğine atandı.
            Yönetim Mevzuatı isimli bir kitabı yayınlanmıştır. Erhan Tanju evli ve iki çocuk sahibidir. 18 Eylül 2004 tarihinde Çorum Valiliğinde Amasya Valiliğine tayin oldu.
 

 

 

 
 
TANKAYA Recep Rahmi 1895-1981<Öğretmen-Şair-Araştırmacı>

SAYFA BAŞINA GİT

 

1895 tarihinde Bayburt’un Balahor köyünde doğdu. Babası Çiloğlu Molla Hüseyin dir, Bayburt Ruslar tarafından edilince Ailece Çorum’a yerleştiler. Sınavla İlk okul Öğretmeni oldu. Çorum ilçe ve köylerinde öğretmenlikte bulundu.1981 tarihinde vefat etti. Şiirle ilgilendi,çok sayıda şiirleri vardır,şiirlerinde Rahmi mahlasını kullandı,şiirlerinin büyük bir bölümü mahalli gazetelerde yayımlandı. Kendi şiirlerinin bazılarını broşür halinde bastırmıştır. Milli Acılar adında bir araştırma-anı kitabı bulunmaktadır. Çorum’dan Sesler isimli antolojide dört şiiri, 14.yy. Günümüze Çorumlu Şairler antolojisinde dört şiiri yayınlandı.
 
 

 

 
TANKAYA Hüseyin 1924-<Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

 

1924 tarihinde Çorum’da doğdu. Erkek Sanat Enstitüsü mezunudur. Elektrik Teknisyeni olarak hayatını kazandı. Mahalli basında ve Çorum’dan Sesler isimli antolojide beş şiiri yayınlandı.
 
 

 

 

 
TANRIVERDİKILIÇ Dr. Sevda 1962 <Doktar-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

 

1962 yılında Kars’ta doğdum. İlk okulu  Ankara Alagündüz ilk öğretim okulunu(1969-1974),Ota Okul ve lise Ankara Gülveren Lisesinde (1974-1979)  okudum. Ankara üniversitesi
Tıp Fakültesini 1985 yılında bitirdim.!985-1987 yılları arasında Elazığ Fırat Üniversitesin’de o dönemki mevcut yasaya göre zorunlu hizmet adı altında görev yaptım. 1987 yılında Ankara Hastanesinde Çocuk Hastalıkları dalında ihtisas yapmaya başladım. 1991 yılında uzmanlık eğitimimi tamamladım. 1991-1995 yılları arasında Çorum Bayat Devlet Hastanesinde Başhekim olarak görev yaptım. 1995 yılından bugüne kadar Çorum Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesinde Çocuk 
Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapmaktayım. 
İlkokul yıllarında doktor olmayı hayal ederdim .Bu hayalimi gerçekleştirdim. 
Doktorluk bugünkü biçimiyle ülkemizde gençliğe önerilecek bir meslek olmaktan uzak,inanıldığı gibi saygın meslek olmaktan uzaklaşmaktadır. İnsana rahat konforlu bir yaşam sağlamadığı gibi içinde bulunduğumuz sistemin en fazla hırpaladığı bir mesleği icra ettiğimizi düşünüyorum. Mesleğimi ancak bu mesleği seven ve bu işi yapmayı idealistçe gerçekleştirmek isteyenlere önerebilirim. 
Çorumlu dergisinden önce yalnızca mesleğimle ilgili araştırma ve derleme şeklinde yazılarım yayınlandı . 
Ankara Hastanesi Bülteni,Türkiye Klinikleri Dergisi,Optimal isimli tip dergisinde bu yazılar yayınlandı. 
Benim yaptığım uzmanlık dalının ismi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıklarıdır. Bu uzmanlık hem koruyucu hem de tedavi edici hekimliği içine alır. Koruyucu hekimlik hastalanmayı önlemektir .Hastalanmayı önlemek bir hastalığı en iyi biçimde tedavi etmekten daha önemlidir ve ekonomiktir. Örneğin Romatizmal kalp hastalığından kişiyi korumak için üç haftada bir kez bir adet enjeksiyon yapmak yeterli iken ,bir romatizmal kalp hastalığının tedavisini gerektirdiği maddi ve manevi yük karşılaştıramayacak boyutlardadır. Benim idealim mesleğimin bu boyutunu başta sağlık sistemi düzenleyicileri olmak üzere meslektaşlarım ve hastalarım tarafından kavranmasıdır. Bu ideali elbette yalnız benim gerçekleştirmem mümkün değildir. Ben ancak konuya ilgi çekebilirim. Çorumlu 2000 dergisindeki yazı yazma gerekliliği bile meslekten olmayan insanlara mevcut sağlığı korumanın önemini kavratma ile ilgilidir. 
 Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde çalışmaları yayınlanmıştır.
 
 

 

 

 

 
TARİKATCI Seyyid Mustafa Efendi  ?-H.1143 <Müftü>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum Osmancıklıdır. Fazilet sahibi bir zat idi. Köprü Müftüsü iken Hicri 1143 tarihinde vefat etti. Eserleri: Ruh-us salat,El meclis-üz zehra fi hidmet’il şeriat-ül garra,Tercüme-i tarikat-ı Muhammedi’ye,Haşiye-i akaid-i neşefiye,Şerh-i akaidi adaduyye,Şerh-i risale-i Hamzaefendi fi Hakkı bey,Veş-şir’a el müsemma hi teşyin-i haram.
 

 

 

 

 

 

TAŞ Yılmaz 1968-<Karikatürist>

SAYFA BAŞINA GİT

1968 tarihinde Çorum’da doğdu. İlk,orta ve liseyi Çorum’da okudu. On dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Karma resim ve karikatür sergilerine katıldı.
 

 

 

 

 
 
 TATARCIKZADE Ali Yusuf  ?-H.1200 <Kadı Asker>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum’da doğduğu,Hicri 1200 tarihinde vefat ettiği,Kadı Askerlik yaptığı bilinmektedir.
 
 

 

TEK Fuat   1884 İstanbul -  31 Ağustos 1921, <Milletvekili> 

SAYFA BAŞINA GİT

Hafız Halil-Fatma Zehra oğlu. Mülkiye Mektebi mezunudur. Sadaret Mektubi Kalemi Kâtipliği, Vardaryenicesi, Geylan, Tirebolu Kaymakamlıkları, Mülkiye Müfettişliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi I. Dönem Çorum Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır

 

 

 

 TEKELİ O. Ziya <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum 14 Mart 1936-19 Temmuz 1937  1309 tarihinde Hukuk 332 mezunudur, Pavli Mülkiye Müdürü, Tefenni,Nazilli Kaymalığı,Aydın,Niğde,Kocaeli,Afyon ve 14 Mart 1936 -19 Temmuz 1937 tarihleri arasında Çorum Vali’si olarak görev yaptı. İ. Sabuncuoğlu  O. Ziya Tekeli için;Orta boylu gayretli bir adamdı.Çorum Ankara arası,Yozgat Yerköy üzerinden gidiliyordu. Tekeli gelir gelmez gayrete geçti. Sungurlu Çerikli arası yolu ve menfezleri yaptırdı. Çorum Çerikli arası yolu açmış oldu.

 

 

 

 

 

 

 
TEKİNDEMİR Duran (Aşık Duran) R.1340-<Aşık>

SAYFA BAŞINA GİT

Rumi 1340 tarihinde Çorum Boğazkale Evren (Yekbas) köyünde doğdu. İlkokula gitmediği için okuma yazması yoktur. Şiir söylemeye 7-8 yaşlarında başladı, Askerde;Aşık Veysel’in kızından torunu tarafından saz dersi verildi, askerlik dönüşü köyde saz çalması kınandığı için saz çalmayı bıraktı,1980 tarihinde Kültür Bakanlığının hazırladığı Aşıklar şölenine katıldı,Ankara Radyosunda şiirleri okundu,1983 tarihinde Kültür Bakanlığı Aşıklar Şöleninde birincilik kazandı. Şiirlerinde Vatan,Millet,Bayrak,Barış ve Mehmetçik konularını işler. Adana ve Ankara’da destan bastırarak sattı,basılmış eseri: Vatan Kurtaran Atatürk isimli şiir kitabı vardır.
 

 

 

 

TELEPİNU Hitit Kıralı MÖ:1525-1500

SAYFA BAŞINA GİT

Telepinu,MÖ1525-1500Huzzia'yı bertaraf ederek tahta çıktı ve ülkede bulunan karışıklıkları sona  erdirdi. Gaşkalarla savaşarak onları  kuzeye  sürmeyi  başardı, Hitit konfederasyonuna bağlı olan küçük krallıklarla  ilişkilerini  kuvvetlendirdi. Telepinu zamanımıza  gelen en  önemli  belgesi fermanıdır. Yüksek mahkeme statüsünde Pankuş meclisini kurdu

 

 

 

 

TERLEMEZ Zafer 

SAYFA BAŞINA GİT

 

Dergilerimizde çalışmaları yayımlanan Zafer Terlemez'i 14 Kasım 2020 Kaybettik
 

 

 

TERZİOĞLU Kemal (Kemalettin) 1911- 1980<Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

1911 tarihinde Çorum’da doğdu. Lise mezunudur, ticaretle uğraştı. X ve XI. dönem Çorum Milletvekilliğinde bulundu. 14 Şubat 1980 tarihinde vefat etti.
 

 

 

 

TESLİM Abdal  ?-?<Aşık>

SAYFA BAŞINA GİT

XVII. yüzyılda Çorum civarında yaşadığı bilinmektedir. Yaşam hayatı üzerine ayrıntılı bilgi yoktur. Çorum’a bağlı Teslim Köyü onun adını taşır,mezarı ve türbesi oradadır. Şiirlerinde Hz. Ali,Ehlibeyt ve On iki İmam üzerine ve Osmanlı İran çekişmeleri ile ilgilidir. 14.yy. Günümüze Çorumlu Şairler antolojisinde8 şiiri yayınlandı.
 

 

 

 

TIĞLI Erhan 1941- <Yazar-Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

1941 yılında Nazilli’de doğdu. İstanbul Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra liselerde edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. Maçka Teknik Lisesinden emekli oldu.
Yazı, öykü ve şiirleri Akbaba, Gırgır, Türk Dili, Varlık, Ilgaz, Yelken, Sanat Çevresi, Güzel Yazılar, Edebiyat Gündemi, Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet gibi çeşitli dergilerde, gazetelerde çıktı. Adına, özgeçmişine, eserlerine şair yazar sözlüklerinde, edebiyat ansiklopedilerinde, antolojilerde yer verildi. Türk Hava Kurumu’nun, Gözlem, Güneysu, Yaba, Damar dergilerinin ve Akşehir, Çankaya, Diyarbakır Belediyelerinin, Milli Eğitim Vakfı’nın, Kültür Bakanlığı’nın, Özgür Eğitim Yayınevi’nin yarışmalarında çeşitli dereceler aldı. Ödüller kazandı. 
Yayınlanmış kitapları: Varım (şiirler), Sonsuz Olmaktır Sevmek(öyküler), Bir Numaralı Adam(kısa oyunlar, parodiler), Halkımız: Gülen Ayvamız, Ağlayan Narımız(mizahi halk edebiyatı incelemesi), İkramiyeli Dünya (mizah öyküleri), Türküleşsin Dünya (deneme ve değinmeler ), Şeytan Rivayetleri (şeytanlı yazı ve öyküler ) Aşk(Aşk konulu denemeler). Ayrıca, ikisi ödül alan on iki çocuk öyküleri kitabı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Öküzü Bayram Yerinde, Kolye, Çilli Horoz, Arkadaşım Eşek, Dilek, Konuşan Ayna, Palyaço, Çalış Kızım Çalış...
İnternet sitelerinde yazı ve şiirleri çıkmıştır. Blok siteleri bulunmaktadır. Internet’te Yazarımız   http://corumlu2000.dergisi.info  , Sarı Çiğdem Şiir Defteri’nde http://saricigdem.dergisi.info yayınlandı
 
 
 
 
 
 
 
 TOMBUŞ İhsan 1923- 7 kasım 2009 <Milletvekili-Yazar-Yazarımız> 

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum'un  köklü ailelerinden icra memuru Elvan Efendi'nin torunu, Çorum Belediye Başkanlarından Nazmi Tombuş'un oğlu olan "İhsan TOMBUŞ" 1923 Yılında Çorum'da doğmuş, ilkokulu Çorum'da okuduktan sonra, ortaokulu Robert Kolejinde, liseyi Ankara kolejinde tamamlamıştır.
1948 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan ve askerlik görevini yaptıktan sonra, 1950 yılında Çorum'da avukatlığa başlamış, aynı yıl Demokrat Parti saflarında politikaya atılmıştır.
1961-1977 yılları arasında üç dönem Adalet Partisinden, bir dönem Demokratik Partiden bir dönem de 1983 yılında Anavatan Partisinden olmak üzere toplam beş dönem, Çorum Milletvekili seçilen İhsan Tombuş, 1971 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde nüfus aile planlaması konulu bir seminere katılmış, 1971-1981 yılları arasında Devlet Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, 1975-1976-1977 ve 1984-1985 yılarında Avrupa Konseyi Üyeliğinde bulunmuştur.  Çorum Belediye Başkanlarından Nazmi Tombuş'un oğlu olan "İhsan TOMBUŞ" 1923 Yılında Çorum'da doğmuş, ilkokulu Çorum'da okuduktan sonra, ortaokulu Robert Kolejinde, liseyi Ankara kolejinde tamamlamıştır.
1948 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan ve askerlik görevini yaptıktan sonra, 1950 yılında Çorum'da avukatlığa başlamış, aynı yıl Demokrat Parti saflarında politikaya atılmıştır.
1961-1977 yılları arasında üç dönem Adalet Partisinden, bir dönem Demokratik Partiden bir dönem de 1983 yılında Anavatan Partisinden olmak üzere toplam beş dönem,Çorum milletvekili seçilen İhsan Tombuş, 1971 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde nüfus aile planlaması konulu bir seminere katılmış, 1971-1981 yılları arasında Devlet Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, 1975-1976-1977 ve 1984-1985 yılarında Avrupa Konseyi Üyeliğinde bulunmuştur.  1950 yılında Çorum'da avukatlığa başlamış, aynı yıl Demokrat Parti saflarında politikaya atılmıştır. 1961-1977 yılları arasında üç dönem Adalet Partisinden, bir dönem Demokratik Partiden bir dönem de 1983 yılında Anavatan Partisinden olmak üzere toplam beş dönem,Çorum milletvekili seçilen İhsan Tombuş, 1971 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde nüfus aile planlaması konulu bir seminere katılmış, 1971-1981 yılları arasında Devlet Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, 1975-1976-1977 ve 1984-1985 yılarında Avrupa Konseyi Üyeliğinde bulunmuştur.
1997'de "Politikada 41 Yıl", 2001'de "Ben Kimim?" adlı iki anı kitabı yazmış, 2003'te gerçek bir olayı incelediği "Ankara Cinayeti"'ni, 2005'te de "Çırağan Baskını" adlı tarihi romanı yayınlamıştır.
İhsan Tombuş'un cenazesi T.B.Meclisinde düzenlenen törenden sonra Çorum Ulu Camindi kılınan namazı sonunda Çorum'da toprağa verilmiştir
İngilizce bilen Tombuş, iki çocuk babasıdır. .Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info ile Sarı Çiğdem Şiir Defteri'nde http://saricigdemsiir.dergisi.info   ve Aylık Şiir Antolojisi Dergisi'nde  http://ayliksiirantolojisi.dergisi.info çalışmaları yayınlanmıştır.

 

 

 

 

 
 TOMBUŞ Nazmi   <Belediye Başkanı>

SAYFA BAŞINA GİT

İhsan Sabuncuoğlu: Pertev Beyin, normal seçim müddeti bitmeden çekilmesi dolayı, boşalan Reislik makamını Nazmi Bey işgal etmiştir.
 
 

 

 
 
 TOMBUŞ Şevket 1911- 1984 <Şair-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum'un köklü ailelerinden İcra Memuru Elvan Efendinin torunu, Çorum Belediye Başkanı Rahmetli Nazmi TOMBUŞ’UN Büyük oğludur. 08 aralık 1911 Tarihinde doğdu. İlk ve orta tahsilini Çorum’da yaptı. 1929 yılında Ortaokulu bitirdikten sonra tahsile devam etmeyerek babasının yanında ticarete atıldı Daha sonra 1946 yılında Özel İdare Müdürlüğünde memur olarak çalıştı. 1954 tarihinde naklen Çorum Maden İrtibat Memurluğuna geçti. Daha sonra bu memuriyetin lağvı ile  yeni ihdas edilen Sanayi Bakanlığı Çorum Maden İşleri Memurluğunu yürüttü.
            1972 tarihinde kendi isteği ile emekli  olarak aynı yıl Hac Görevini yaptı.
“SEN VE BEN” İsimli bir şiir kitabı bulunmaktadır. Çorum İstem Basımevi baskısı olan kitabın basım tarihi bulunmamaktadır. Basılan bu kitabın içinde bulunan iki şiiri 1994 tarihi gözükmektedir.
            Emekli Memur olarak vefat edene kadar çorumda bulundu. Kitabını yeğeni şiirlerinin Gürsel yayınevi tarafından yayımlanmasını uygun gördüğünü belirterek tarafımıza verilmiştir. Bizde dergilerimde yayımladım. Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde  http://corumlu2000aylik.dergisi.info ile Sarı Çiğdem Şiir Defteri'nde http://saricigdemsiir.dergisi.info   ve Aylık Şiir Antolojisi Dergisi'nde  http://iirantolojisi.dergisi.info çalışmaları yayınlanmıştır.
 

 

 

TONGUÇ Ahmet Ziya 1883 - 30.01.1963 <Milletvekili>:

SAYFA BAŞINA GİT

 

2 Dönem Milletvekili olarak Milet Vekilliği yapmıştır. 1983 tarihinde Çorum'da doğmuş anne ismi Ayşe baba ismi Mahmut olup 30.01. 1963 yılında vefat etmiştir

 

 
 
 
TOPÇAM Dede:

SAYFA BAŞINA GİT

Dağsaray köyünde yatmakladır
 
 

 

 
TOPÇUBAŞI Arslan 1927- 10 Ocak 2011 <Avukat-Müsteşar-Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

 

1927 tarihinde Çorum Osmancık’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest Avukatlık,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Baş Müfettişi,Milli Eğitim Bakanlığı Baş Müfettişi ve Bakanlık Müşavirliğinde bulundu. 2 ,3 ve 5. dönem Çorum Milletvekilliğinde bulundu.  10 Ocak 2011 tarihinde vefat eden vekilimiz Ankara da toprağa verildi.

 

 

 

 

 

 
 
TOPGÜL Kemal 1954-<Atlet>

SAYFA BAŞINA GİT

1954 tarihide Çorum Seydim Çakallı köyünde doğdu. Çorum Atatürk Orta okulunu bitirdikten sonra on yıl kaynakçılık mesleği ile uğraştı,1979 tarihinde Emniyet Müdürlüğüne Bekçikadrosu ile girdi,aynı yıl futbol oynamaya başladı,1980 tarihinde atletizme başladı,1990 tarihinde futbol hakemi oldu,11 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de düzenlenen Türkiye Şampiyonasında 400 ve 1500 metre koşularında birinci oldu,1994 Haziran ayında düzenlenen Ankara Olimpik Koşusu birinciliğini kazandı.

 

 

 

 

 
 TOPRAK Dursun  <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum 3 Eylül 1980 - 2 Ocak 1981.1932 tarihinde Sarıkamış’ta doğdu. 1951 Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. 1955 tarihinde Kayseri Maiyet Memurluğu, Refaiye Bucak Müdürlüğü,Tomarza, Develi,Sarız Kaymakam Vekilliği, Keçiborlu, Yahyalı, Kemaliye,Pınarbaşı, Karataş, Of,Gölpazarı,Kızılcahamam Kaymakamlığı, 3 Eylül1980 - 2 Ocak 1981 Çorum Valisi olarak görev yaptı.V.D.M
 

 

 

 

 TOPRAK Mustafa <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

               1964 Erzincan doğumlu. İlk, orta, lise öğrenimini Erzincan’da tamamladı. 1982’de A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi, İktisat Bölümü’nden 1986’da mezun oldu. 1987’de kaymakam adayı olarak mesleğe adımını attı. Mersin’de kaymakam adayı oldu. 1988-1989 tarihleri arasında İngiltere'de dil eğitimi için bulundu. ve Kütahya Emet’te kaymakam vekili olarak görev yaptı, bir yıl İngiltere’de bulundu. 1990-92 yılında Kayseri’nin İncesu ilçesine kaymakam oldu. 1992-94 Ağrı Taşlıçay, 1994-97 Bitlis Ahlat kaymakamlıklarından sonra 1997-2001 yılları arasında Rize Vali Yardımcılığı görevinde bulundu. 2001’de Mülkiye Müfettişliği sınavını kazandı. Daha sonra Başmüfettiş oldu. 2003 yılı Mart ayında Turizm Bakanlığında danışman, 2 yıla yakın bir süreyle Sosyal Hizmetler, Aile, Kadın ve Özürlülerden Sorumlu Devlet Bakanlını Başdanışmanı oldu. 2005 yılı Şubat ayından beri İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri iken  05/03/2007 Tarih ve 2007/11773 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Çorum Valiliğine atandı. 23/03/2007 tarihinden bu yana Çorum Valiliği görevinde olup, Avukat Selime TOPRAK ile evli ve iki kızı bulunmaktadır. 6 Mart 2007 tarihinde göreve başladı. 27580 Sayı ve 13.05.2010 Tarihli Resmi Gazete ile Diyarbakır’a atanmıştır.
 
 
 
TÖRÜMKÜNEY Hüseyin Ferit 1878, İstanbul – 12 Mart 1925, Türk siyasetçi.

SAYFA BAŞINA GİT

 
Hukuk Mektebi mezunudur. İstanbul Bidâyet Mahkemesi Kâtipliği, Maliye Bakanlığı Kâtipliği, Darüşşafaka Tarih ve Özel Kitabet, Vefa İdadisi Tarih Öğretmenliği, Mümeyyiz Yardımcısı ve Mümeyyizliği, Personel Hesapları Kalemliği I. Mümeyyizliği ve Müdür Yardımcılığı, Emniyet-i Umûmîye Müdürlüğü Muhasebe Müdürlüğü, Diyarbakır ve Kastamonu Defterdarlığı, Kastamonu Vali Vekilliği, TBMM I. ve II. Dönem Çorum Milletvekilliği, Büyük Millet Meclisi 1. Sube Başkanlığı, I. Dönem Muvâzene-i Maliye (Bütçe) Encümeni Reisliği, II. Dönem Kavânîn-i Maliye (Mali Kanunlar) Encümeni Başkanlığı yapmıştır. 9 Ekim 1923 tarihinde Ankara'nın başkent olması için verilen kanun teklifinde imzası bulunmaktadır. 1925 yılında vefat etmiş olup Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir. Hatice Hanım ile evliliğinden 2 erkek çocuğu olmuştur
 
 
 
 TUFEKÇİ Celalettin <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum 9 Temmuz 1971- 6 Temmuz1973. 1925 tarihinde Van’da doğdu.Siyasal Bilgiler mezunudur. Emniyet teşkilatında çalıştı. Kocaeli Maiyet Memurluğu, Kaymakam Vekilliği, Kaymakamlık, Mülki Müfettiş, Giresun,Çanakkale ve 9 Temmuz 1971 -6 Temmuz 1973 tarihleri arasında Çorum Vali’si olarak görev yaptı.V.D.M
 
 
 
 
 

 

 TULUK Hasan <Metal-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

 

1943 yılında Çorum'da doğmuşum. Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Metalişleri bölümünden mezun oldum. Uzun süre değişik yerlerde  görev  yaptıktan sonra 1979 yılında Çorum Endüstri Meslek Lisesine atandım. Çelik, bakır ve  pirinç  gibi  metalleri çekiçle döverek rölyef, üç boyutlu ve mimari tarzda şekillendirdiğim eserlerimden kompozisyon olarak " Anadolu Kültürü " nü işledim. 
Yurt  içinde  birçok incelemeler ve araştırmalar yaptım  1983 yılında Mimar Sinan Üniversitesinde  misafir sanatçı olarak çalışmalarım izlenmiştir. Yurt içinde ve yurt  içinde bir çok karma ve kişisel sergilere katıldım. 1991 yılında Paris'te düzenlenen  uluslar arası "Les Mains D'or" (Altın Eller)  sergisine şeref  konuğu olarak davet edildim. 3 - 13  Mayıs 1996 tarihleri arasında Lyon-Fontaines Sur Saone beldesinde düzenlenen 3. Altın Eller Bienalinde; Halk oylamasında birincilik,Sanat otoritelerinden oluşan  jüri tarafından en büyük ödülü olan  birincilik madalyası ile iki dalda ödül aldım. 
18 -24 Mayıs 1998 tarihinde Cumhuriyetimizin 75. Yılı nedeniyle Kölh'de düzenlenen "Türk Haftası" kutlamalarına 80 parçadan oluşan koleksiyonumun  yanında; Karadeniz Teknik Üniversitesinde  Araştırma   Görevlisi oğlu,yüksek Mimar Ömer İskender Tuluk'un İstanbul Yalıları, Safranbolu,Kastamonu, Kütahya, Çorum ve Trabzon  evlerinin suluboya çalışmaları da yer aldığı 
Baba -Oğul Anadolu Kültürünün  tanıtıldığı  Cumhuriyetin  75, Yılı sergisi Kölh Baş Konsolosluğunun organizesi ile gerçekleştirdik. 
Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info ile Sarı Çiğdem Şiir Defteri'nde http://saricigdemsiir.dergisi.info    çalışmaları yayınlanmıştır.
 

 

 

 TULUK Memduh <Fotoğrafcı-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

 

1944 yılında Çorum'da doğdum. Çocukluğum Yavruturna mahallesinde geçti,ilkokulu Gazipaşa Mektebinde bitirdim.  İlkokul  sıralarında  tek hayalim pilot olmaktı. Bu  arzum ilkokuldan  sonra devam etti. Daha sonra Erkek Sanat  Enstitüsüne iki yıl devam ettikten sonra okuldan ayrıldım ve pilotluk hayalim sona erdi. 
Çocukluk  yıllarında güzel resim yaptığım için Fotoğrafçılığa merak saldım. Okuldan ayrıldıktan  sonra bir ustanın yanında fotoğrafçılık mesleğine  devam ettim, bu  taki askere gidinceye kadar devam etti.  Fotoğrafçılık  mesleği  o  yıllarda  pek dikkat çekmeyen, önemsenmeyen, merak edilir bir yönü yoktu. Bu son yıllarda ise fotoğrafçılık popüler bir sanat tamamen teknoloji ve bilgisayar emrine girdi. İnsan gücünü makineler teslim aldı. Kart, ilaç hazır. Yeni nesle tavsiye ediyorum. Sevilen, aranan, saygın  bir  meslek haline geldi.  Her konuda  halkın ihtiyaçlarına cevap  veriyor.  Fotoğrafsız  düğün,yaş günü olmaz, vesikalık olmadan kimlik,ehliyet,diploma zaten olmaz,çok değerli,güzel  bir  meslek.  Fotoğrafçılık  mesleğime devam ederken, yazı yazma, haber  yapma isteği ve aşkı başladı içimde. Bana bu sıcaklığı  Abdurrahman Öğülmüş isimli gazeteciliğe  hasta bir dost aşıladı.  İlk fotoğraflı  haberim Yetiştirme  Yurdunda   yaptım  röportaj  ağırlıklı haberimin  ismi "Suçları Doğmaktı"  bu  yazım bir hafta o  yıllarda çıkan  " Çorum  Ekspres Gazetesinde"  yayımlandı. 12 yıldır " Sabah Gazetesi"nin   Çorum  bölge muhabirliğini yapıyorum. Bu yıllar da  sür   manşet  birçok  haberim yayımlandı. Muhabir olduğum Sabah Gazetesi'nin  Yurt Haberler i Müdürü tarafından defalarca teşekkür   ve  takdir  aldım   ATV de  birçok   haberime,  röportajıma  yer  verildi.  Bana dünyada  en  çok  kimi seviyorsun, ne olmak istersin deseler: Önce haber yapmayı,daha sonra Uğur Dündar gibi ünlü  bir  gazeteci olmayı derim. İlk mesleğim fotoğrafçılık. Bunu en  iyi   şekilde yaptım. Çocuklarımı yetiştirdim. En büyük  oğlum  Fotoğraf  Portre yarışmasında Türkiye ikincisi oldu. Çorum'da ise en büyük  fotoğraf  stüdyosu sahibi oğlumda burada çok başarılı ve taktir edilen bir fotoğraf sanatçısı. Bense amatör bir gazeteciyim.  Yerel  gazetelerde  dergilerde yazıyorum. Tek idealim Çocuklarımın mesleklerinde yetiştirmekti, yetiştiler. İkincisi gazetecilik aşkımın devamı ve bitmemesiydi, bitmedi. Ölene dek yazacağım. 
Yıllar evvel "Eski Çorum Günleri" diye yazdığım ve uzun süre günülük devam eden yazım çok ilgi gördü. Bu yazıyla ilgili çalışmalarım devam ediyor, amacım yazımla  ilgili  konuların  fotoğraflanarak kitap haline dönüştürülmesi.  Spor ve siyasetten uzak haberler, daha ziyade 40 -50 yıl önceki yaşamlar ve anılan. Bazı gazete ve dergiler yazılarıma yer veriyorlar. 
 

 

 

TUNABOYLU Mahmut 1964-2002 <Şair-Oyun ve Roman Yazarı>

SAYFA BAŞINA GİT

1954 tarihinde Çorum’da doğdu. İl ve orta öğrenimini tamamladığı yıllarda çeşitli edebiyat dergilerinde şiirleri ve hikayeleri yayımlandı. Tiyatroya ilgi duymasından dolayı,bir süre Ankara’da;Ankara Sanat Tiyatrosu ile Asaf Çiğlitepe Tiyatrolarında çalıştı. 1974 tarihinde 7.Sanat Dergisinin açtığı kısa film senaryosu yarışmasında Su adlı eseriyle katıldı ve mansiyon aldı. aynı yıl askere gitti. Askerlik dönüşü bir İstanbul gazetesinin yerel muhabirliğini yapmaya başladı. 1979-1980 tarihlerinde Çorum Gazetesinde Muhabirlik ve Yayın Yöneticiliğinde bulundu. 1980 tarihinden sonra tamamiyle tiyatroya yöneldi. Radyo oyunları TRT Ankara,İstanbul ve Kıbrıs Bayrak radyolarında yayımlandı. 1982 tarihinde,Devlet Tiyatrosu Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) tarafından düzenlenen 1. oyunyarışmasında Yanlışlıklar Güldürüsü oyunuyla birincilik kazandı,1988 tarihinde İzmir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Romanları yarışmasında,Karadeniz Kaptanı eseriyle mansiyon aldı,1989 tarihinde TRT’nin 25’inci yılı faaliyetleri çerçevesinde Çocuk Dizi Film Senaryosu yarışmasında Ay Işığına Ne Oldu eseriyle birincilik azandı.
 
 
 
 
TUNABOYLU Müslim1932-<Gazeteci-Öğretmen-Folklorcu>

SAYFA BAŞINA GİT

    Müslüm Tunaboylu,1938 yılında ailesi ile birlikte Bulgaristan ‘dan Anadolu’ya göç etti.Ailenin en küçüğü olan Müslüm Tunaboylu o tarihte Çorum’un Mecitözü ilçesine bağlı Çıkrık Köyünde ilköğrenimini bitirdi.
            Tunaboylu,Çıkrık Köyünde ailesinin yakın ilgi ve ekonomik dayanışma içinde günlük yaşamlarını İkinci Dünya Savaşı ‘nın zorlu yansımasını Anadolu insanının unutulmaz katkıları ile yok etmesini başardı.
            Müslüm Tunaboylu ,1943 yılında ilköğrenimini Çıkrıkta tamamladıktan sonra aynı yılın Ağustos ayı içersinde Kastamonu Gölköy Enstitüsü’ne on arkadaşı ile birlikte giderek kaydını yaptırdı.
            Avrupa da devam ettiği bir yıllık okul yolları Anadolu da itibar görmediği için Tunaboylu birinci sınıfa iki yıl devam etti.1943 te enstitü de ikinci sınıfa geçti.Bir yıllık kaybını Tunaboylu böylelikle kapatmış oldu.
             İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü’ne l945 yazında yaptığı gezide Mecitözülü öğrencilerin yıllık izine ekonomik güçleri olmadığı için çıkamayan 17 arkadaşının Samsun Ladik Akpınar Köy Enstitüsü’ne nakillerini verdiği bir dilekçe ile sağladı.
            1947 yılında beş yıllık öğrenimi tamamlayarak öğretmen olan Tunaboylu Mecitözü’nün Kışlacık Köyünde öğretmenliğe başladı.l950 yılı Eylül ayına kadar burada hizmet vermeye çalışan Tunaboylu bir arkadaşı ile karşılıklı becayiş yaparak Bayındır Köyünde askere gittiği l955 Haziran ayına dek burada öğretmenliğini sürdürdü.
            İzmir-Gaziemir Ulaştırma Okulunda altı ay kalan Tunaboylu Asteğmen rütbesi ile İstanbul-Yassı viran da bulunan 33.tümen Hafif Ulaştırma Oto Bölüğünde göreve başladı.l956 yılında Teğmen olarak terhis olan Tunaboylu askerlik sonrası 30 Kasım 1956 da Mecitözü’nün Devletoğlan Köyünde göreve başladı.1957 yılında tekrar Kışlacık Köyünde göreve başlayan Tunaboylu l960 yılının eylül ayına kadar burada kaldı.Aynı yılın sonbaharında Çorum Merkez Hürriyet İlkokulunda görevini sürdüren Tunaboylu bu okulda dokuz ay okul müdürlüğüne vekalet ederken 55 öğrencisi bulunan birinci sınıfada öğretmenlik yaptı.Tunaboylu aynı okula müdür olabilmek için başvuruda bulunsa da kendisine yarım puan verilemediği için müdür olamadı.
Merkez Hürriyet İlkokulu’nda görevli iken güçlüklerle boğuşan Tunaboylu,kendisine müdürlük verilmeyince buradan kırgın olarak ayrılarak İstiklal Okulunda göreve başladı.
Hürriyet ve İstiklal İlkokulu’nda görevli bulunduğu yıllarda merkezde öğretmen derneklerinde ve Türkiye Öğretmenler Sendikasında yöneticilik yaptı,birkaç yılda TÖS’ün bölge temsilciliğinde bulunarak öğretmen hareketlerinde faal ve etkin görevlerde bulundu.
           1932 yılında Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile kurulan ancak ,Demokrat Parti’nin iktidar olduğu ilk yıllarda kapatılan Halkevleri’nin Çorum da ikinci kez açılışında yönetim kurulu başkanı olarak görev aldı,Açtığı halk dershaneleri ile halkın beğenisini kazanan gönüllü kuruluşun da taşra ve merkez örgütündede görev aldı.Sahipliğini yaptığı MADIMAK yayın organı hemen tüm şubelere dağıtılarak Çorum’un tanıtımına yardımcı oldu.
            12 Eylül l980 de yapılan askeri darbe sonrasında el konulan öğretmenler binasının yapımında ki çabaları ve çalışmaları unutulmayan Tunaboylu, binanın tekrar öğretmen kuruluşuna devri için siyasilerin çaba göstermeyişini devamlı yerdi.
           1973 yılının 9 ağustosunda Merkez Kale İlkokulunden emekliye ayrılan Tunaboylu,l974 yılı ocak ayı başlarında Çorum Gazetesi Yazı İşeri Müdürlüğü ile gazeteciliğe başladı.l990 yılına dek yerel gazeteler ile ulusal basında Çorum Temsilciliği yaptı.l981 yılında görev aldığı Anadolu Ajansı Muhabirliğini sürdürmektedir. Gazetecilik yıllarında Hürriyet,Milliyet,Günaydın gibi ulusal basın muhabirliği yaparak Çorum’un sorunları ile yakından ilgilenmiş,yazıları ile katkılarını sürdürdü.Yerel gazetelere yazıları ile zaman ,zaman konuk olmaktadır.
            1960 yılından beri Çorum merkezde ikamet etmekte olan Tunaboylu,
             1970 yılında Kale Mahallesi Meramevler 6.sokak no 20 de yaptığı iki katlı binanın üst katında ikamet etmektedir. Müslüm Tunaboylu,oğlu 1954 doğumlu gazeteci-yazar Mahmut Tunaboylu’yu 2002 yılının son günü kaybetti. Oğuldan iki,kızlardan üç olmak üzere beş torun sahibidir
Yayınevimizin yayınlanmış dergilerinde yazıları bulunmaktadır..  Yazarımız 30 OCAK 2021 tarihinde vefat etmiş Çorum Ulu mezarlığına defnedilmiştir. Allah'dan Hocama rahmet diler Ailesine sabırlar niyaz ederiz!
 

 

 

TUTHALYA I Hitit Kıralı MÖ.1740 -1710

SAYFA BAŞINA GİT

I.Tuthalya MÖ.1740 -1710Tarihleri  arasın da  babası Anitta’nın  yerine  geçti.
 

 

 

 

TUTHALYA II. Hitit Kıralı 1460-1440

SAYFA BAŞINA GİT

 
Tuthaliya II. büyük Krallığın kurucusudur.  Yazılı kaynaklara göre, I. Hattuşili, I. Murşili ve I. Şuppiluliuma ile birlikte Hititlerin dört büyük kralından biridir. Kurban törenlerinde bu dörtlünün heykellerine kurban sunulurdu.
 

 

 

TUTHALYA III Hitit Kıralı MÖ.1400 -1380 

SAYFA BAŞINA GİT

 III.Tuthalya saltanatının ilk Yıllarında bazı başarıları olduysa da,sonradan ülkesinin idaresini gevşetti. Kendisine bağlı bulunan şehirler de isyanlar ile komşu ülkelerden saldırılar sonucu Hitit ülke sinin sınırları Hattuşaş şehrine kadar daraldı.   Gaşkalar bir ara Hattuşaş'ı bile tahrip ettiler. III.Tuthalya'nın pasif  kalması  neticesinde oğlu  I.Şuppiluliuma  MÖ.1380-1340 sarayın ileri gelenlerle babasını öldürtüp tahta çıktı.
 

 

 

TUDHALYA IV. Hitit Kıralı MÖ.1250-1220

SAYFA BAŞINA GİT

 
III.Hattuşil ölünce yerine çocuk yaştaki oğlu IV. Tudhalya MÖ.1250-1220taht'a çıktı. Tudhalyanın  çocuk olmasından  dolayı idareyi Kraliçe Pudu-Hepa ele aldı.   Idarenin bir çocuk ve kadında olması nedeniyle, Hititler’ in komşusu olan Asur,Batıda Ahhiyava tarafından saldırılara uğramışsa da Hitit topraklarından kayıp olmamakla birlikte, devlet  zayıflamaya  başlamıştır. Hititlerin parlak bir dönem geçirdiği ve kendini "Evrenin Kralı" olarak anan ilk Hitit hükamdarıdır. Assuva ülkesine iki akın yaptı. 10 bin tutsak, 600 at koşulu araba elde etti. Bu zaferin anısına, İzmir Kemalpaşa yakınlarındaki Karabel Kabartmasını yaptırdı. Assuva, Batı Anadolu'dur. Romalılar Döneminde dahi İzmir-Efes yöresine Asia deniliyordu. Taruişa ülkesi için, Vilusa Prensi Alaksandu ile saldırmazlık ve dayanışma anlaşması yaptı.
 IV. Tuthelya birliği ayakta tutmaya çalışmış, kendisine sığınan Madduvaddaş adlı  bir  prensi  himayesine  almış ve ona bir  Küçük beylik  tahsis etmiştir. Mudduvaddas, kalleşlik yaparak diğer prenslikleri de  kışkırtmış, IV. Tuthalya ya karşı ayaklandırmıştır. Bu ayaklanmayı bastırmak için Tuthalya  harekete geçmiş fakat bu ayaklanmayı bastıramadan ölmüştür.
 

 

 

TUT Dede :

SAYFA BAŞINA GİT

Tut dede adıyla tanınır. Bazıları Derviş Mahmud diye tanırlar. Yatağını ıslatan çocuklar ile yutkunma zorluğu çeken çocuklar baş tarafında bulunan yuvarlak taşa bağlanıp yarım saat ters çevrilerek bekletildiğinde, bir daha idrar kaçırmadıkları gibi ve erkence olgunlaştıkları denendiğinden, halen ziyaretgâhtır. Ziyarete gelenler mübarek sayarak mum yakarlar.
BENİM NOTUM;
            Belediye başkanımız Necdet DİKEN zamanında, bende Kütüphanede görevde iken bu yatırın mezarı şerifini tamir ettirdiklerini, telefonla beni arattırarak yatırın ismi hakkında kütüphanede bir bilgi olup olmadığını tarafıma sorutturduğunda, elimin altında olan Teskiret-ül makamatı açarak Osmanlı harfleriyle yazılış şekli olan T.U.T harflerini hecelemiştim.Yine bildikleri üzere DUD olarak kabir başına dikilen taşa kazıttırılmış olduğunu gördüm.Yukarıda görüldüğü gibi idrarını tutamayan çocukların,ziyaretten sonra idrarlarını tuttukları tespit edildiğinden dolayı halk arasında TUT dede denilmekle meşhur olmuştur.
Yanılgıisemezarınbulunduğumahaldeeskiden3adet büyük dut ağacının bulunduğu ve bu mahalle üç dutlar denildiği söylenmektedir.
 

 

 

 

 
 TÜRELİ Recai <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum 6 Ağustos 1949-24 Haziran 1950 1327 tarihinde Yanya da doğdu.l 929 tarihinde Mülkiyeden mezun oldu. İstanbul Maiyet Memurluğu,Uluborlu,Çapakçur,Silifke.Sarıyer Kaymakamlığı, Mülkiye Müfettişliğinde bulundu.Çankırı ,Maraş Erzincan ve 6 Ağustos 1949-24 Haziran 1950 tarihleri arasında Çorum Valisi olarak görev yaptı.
 

 

 

TÜRKMEN Adile1954-<Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

1964 tarihinde Çorum Alaca Karahisar köyünde doğdu. İlk okulu köyünde bitirdi. Sağlık Meslek Lisesinde okurken ailevi nedenlerden dolayı okuldan ayrıldı. 1982 tarihinde Çorum Serpin Köyüne gelin geldi,o tarihten bu güne şiirle ilgilenmektedir.

 

 

 TÜRKMEN Cuma <Şair-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

1962 yılında Çorum Büğet Köyünde dünyaya gelmişim. Büğet Köyü ilkokulunu bitirdim. Köyüm şehre 8 kilometre olduğu  halde  şimdiki  gibi ulaşım kolay olmadığı  için  ortaokulu okumam bir hayli zordu.  Neyse ki   Çorum'da  oturan teyzem vardı. Yanlarında kalmama razı oldular. Eti Ortaokuluna  kayıtımı yaptırdım. 1977 yılında ortaokulu bitirdim.  Aynı  yıl Çorum Ticaret Lisesine kayıtımı yaptırdım. 1978 yılı 3'ü ayında babamı kaybettim. Ağabeyimin  askerde olması sebebiyle köye dönmek zorunda kaldım. Liseyi 2. Sınıftan terk ettim.  1978 yılından itibaren baba mesleği çiftçilik yapmaya başladım.1981 yılında evlendim.1982    yılının 3'ü ayında  askere  gittim.  Askerlik dönüşü aynı işi devam ettirdim. 1989 yılında  Çorum Çiftçi Malları  Koruma Başkanlığında Katip olarak göreve başladım. Halen aynı görevde bulunmaktayım. 
İlkokul sıralarında düşüm ya hakim,ya da doktor  olmaktı. Ama maalesef gerçekleşmedi. Okulda  tembel  öğrenci  olmadığımın aksine çok çalışkan olduğumu belirtmek isterim. 
Mesleğim icabı Çorum yerel  basın ve yaygın   basını   takip  Etmem  kolay  olduğu  için  olaylar hakkında yorum yapabilme olanağım var. Bu  yüzden  şiir   yazarak Yanlış  bulduğum  toplumsal  olayları şiir  diliyle eleştiriyorum. Gençliğe önerim, basından  yabancı kalmasınlar, güncel  olayları takip edip öz eleştirisini  yapabilsinler.  Yukarıda   anlattığım  sebepler  beni  şiir yazmaya itti.   İlk  şiirim Çorum Hakimiyet Gazetesinde  yayımlandı.   Diğer  yerel gazetelerde  zaman  zaman şiirlerim yayınlanmaya devam ediyor. Çorumlu 2000 Dergisinde şiirlerim yayımlanmakta. 
Şiir dosyalarım var fakat, şiirlerimi kitap haline getirmiş değilim. Kitap haline getirmeme para sal imkânım da yok zaten. Fikirlerimi şiir olarak yazıyorum.  Çorum  yerel günlük basında yayımlatıyorum. Şiirlerimde en çok dini, ekonomik  ve  siyasal konuları eleştiriyorum. 
Bu imkanı tanıyan Mahmut Selim Gürsel Beye ayrıca teşekkürlerimi bir borç bilirim.
Mahalli basında yayınlanmakta ve Internet’te Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info ile Sarı Çiğdem Şiir Defteri'nde http://saricigdemsiir.dergisi.info   ve Aylık Şiir Antolojisi Dergisi'nde  http://ayliksiirantolojisi.dergisi.info çalışmaları yayınlanmıştır.
 

 

 

 TÜRKOĞLU Arslan Adnan 1953-<Mimar-Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

1953 tarihinde Çorum’da doğdu. Çorum Erkek Sanat Okulunu ve Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisini bitirdi. Askerliğini Yedek Subay olarak yaptı. Askerlik dönüşü Çorum’da Mimar olarak çalıştı. 1989 tarihinde Çorum Belediye Başkanlığına aday oldu ise de seçimi kazanamadı. 1991 tarihinde XIX. dönem Çorum Milletvekili oldu. 1995 seçimlerinde bağımsız olarak Milletvekili adayı oldu ise de seçimi kazanamadı. Çorum’da Mimar olarak çalışmaktadır. DT Partisi Kurucu Üyeleri arasındadır.

SAYFA BAŞINA GİT

 

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIP

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

BU SİTE BİLGİLERİ corumlu.com KAYNAK GÖSTERİLEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

 

1