Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

BU SİTE BİLGİLERİ corumlu.com KAYNAK GÖSTERİLEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

 
ALFABETİK DİZİNDE İNCELEYECEĞİNİZ BİYOGRAFİYİ HARFİNİ TIKLAYINIZ! Sonra bakacağınız isme tıklayarak gidiniz!
SOYADI VEYA SOYADI KANUNUNDAN ÖNCE ADI İLE BAŞLAYAN ALFABETİK DİZİNDİR!

Y HARFİ

YABACI Ömer
YALÇIN Soner
YALÇUK Sefa
YALVAÇ Abdurrahman Dursun
YANARDAĞ  Sönmez
YAŞAR Nuri Çorumi
YAVSİ Muhammed Muhyiddin
YEDİ-SEKİZ Paşa Bakınız Hasan Paşa
YEĞEN Osman Paşa
YEKÇEŞMİZADE Abdullah:Bakınız Abdullah Yek Çeşmizade
YEMENİCİLER İbrahim Hakkı
YILDIRIM Murat
YILDIRIM Mustafa
YILDIRIMTEKİN Nabi Rıza
YİĞİT Eşref Uğur
YOLYAPAR Mehmet
YÖNDEM Hasan
YÖNEY Fazı Osman
YURDAKUL M. Süreyya
YUSUF
YUSUF Bahri
YÜCEL Nejdet
YÜCEL Raşit

 

 

YABACI Ömer 1952-<Öğretmen-Ressam-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

       1952 Çorum İskilip Doğumluyum. İlk, orta ve   lise  tahsilimi  İskilip'te  tamamladıktan  sonra 1975 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Resim ana dalından mezun oldum. Aynı yıl Sivas Pamukpınar  Öğretmen  Okulu resim öğretmenliğine atandım. 
1985  yılında  Kültür  Bakanlığı'na geçerek Çorum Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğüne atandım. İlkokul  sıralarında, hep resimle ilgilindim.  Resim  eğitimi  almamın  çok yönlü avantajları var. Önce dünyaya bakış açın değişiyor, ufkun genişliyor. Her şeye sevgiyle bakıyorsun. Ayrıca yeteneklerini öğretmenlikten-reklamcılığa kadar bir çok alanda kullanabilirsin.  İlk resime yönelmem ortaokulda ki resim öğretmenimden  kaynaklandı . İlk  resim    sergimi 1975 yılında  İstanbul'da  açtım. Çorum'da  güzel  sanatların daha da yaygınlaşmasını isterdim.  Mesela ; bir Resim Heykel Müzesi'nin kurulması, Güzel  Sanatlar Galerisinin çok amaçlı, sanatçıların  girip  çıktığı,kursların hiç bitmediği, Çorum'da bir çok kişinin Resim koleksiyonlarının olmasını isterdim. Bunlardan bazılarını gerçekleştirdik. 
Resim   çalışmalarımda  genelde Experyonist akım hakimdir. Konularım çoğunlukla insan üzerinedir.  Eklemek istediğim tabii ki yaptığım işle olacak. İnsanların her konuda olduğu gibi sanat ve kültüre  olan  vurdumduymazlığı,neme lazımcılığı, ilgisizliği tüm sanatçılar gibi bizleri de üzüyor. Resim satın alınmasa bile sergilerin gezilmesi ve sergileyeni kendi fikrimize göre değil de,sanat gözüyle değerlendirilmesini dilerim. Çorumlu 2000 Dergimizin yazarı.

 

 

 YALÇIN Soner 1966- <Gazeteci-TV Senaristi-Romancı>

SAYFA BAŞINA GİT

1966 yılında Çorum'da doğdu. 1987'de "2000'e Doğru" dergisinde gazeteciliğe başladı. Ardından, 1995 yılına kadar "Aydınlık" gazetesinde çalıştı. Daha sonra "Siyah Beyaz" gazetesi, Show TV, Star TV gibi kuruluşlarda görev aldı. Bir süre "Sabah" gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Yabancı gazetelerde makaleleri yayımlanan, çeşitli yerli ve yabancı belgesellere katkıda bulunan Yalçın, halen CNN Türk’te çalışmaktadır.

Show Tv'de ve Kanal D'de 2003-2005 yılları arasında yayınlanmış olan Kurtlar Vadisi adlı dizinin ve Kanal D'de yayınlanan Sağır Oda adlı dizinin "Konsept Danışmanlığı" görevini de üstlenmiştir. 2007 Şubat ayından itibaren Hürriyet gazetesinde pazar günleri ilginç tarihi olaylar konulu yazılar yazmaya başlamıştır.

Kitapları: Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı ,Efendi: Beyaz Türklerin ,Büyük Sırrı ,Bay Pipo ,Beco ,Behçet Cantürk'ün Anıları ,Binbaşı Ersever'in İtirafları ,Reis
Teşkilat'ın İki Silahşörü ,The Özal Bir Davanın Öyküsü

 

 

 

 YALÇUK Sefa 1914-1981 <Genel Müdür-Senatör>

SAYFA BAŞINA GİT

1914 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü,Eti bank İdare Meclisi Üyeliğinde bulundu. 7 Haziran 1964- 12 Eylül 1980 tarihleri arasında Çorum Cumhuriyet Senatosu Üyesi olarak bulundu. 1 Kasım 1981 tarihinde vefat etti.         

 

 

 

YALVAÇ Abdurrahman Dursun 1872-1948 <Öğretmen-Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

İstanbul Dârü'l-muallimîni Erkek Ögretmen Okulu Edebiyat Şubesi Yüksek Kısmı mezunudur. Çorum ve Erzurum İdadileri Türkçe Kitabet ve Tarih Öğretmenlikleri, Erzurum Öğretmen Okulu Müdürlüğü, Amasya İdadisi Müdürlüğü, Kastamonu Sultânîsi Müdür Başyardımcılığı, Malatya, Bolu İdadileri, Edirne ve Erzurum Sultânîleri Müdürlükleri, Ankara Sultânîsi Edebiyat ve Felsefe Ögretmenlikleri, Sivas Kongresi Çorum Delegeliği, TBMM I. Dönem Çorum Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

   

   YANARDAĞ  Sönmez <Öğretmen-Karikatürist-Yazarımız> 

SAYFA BAŞINA GİT

Eğitimci/Karikatür Sanatçısı .1964 yılında Ankara’da doğdu. Küçük yaşlarda başladığı karakalem resim çalışmalarını zamanla karikatüre dönüştürdü. İlk karikatürü 1982 yılında GIRGIR Dergisinde yayımlandı. Çarşaf,Limon, Leman,Hürriyet Pazar,Cumhuriyet Gazetelerinde karikatürleri yayımlandı.Ulusal ve Uluslar arası Karikatür Sergi ve yarışmalarına katıldı,bu yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.

1985 Yılında Üniversite Gençliğinin sorunlarını konu alan YÖKNAME adlı karikatür albümü,Cumhuriyet Kitap Kulübü tarafından yayımlandı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden  1985/86 Döneminde  mezun oldu. 1996 Uluslararası Habitat-İstanbul  STK Etkinliklerine Türkiye Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları adına katıldı.  1997 yılından bu güne UNEP(Birleşmiş Milletler Çevre Programı) – GEF(Küçük Ölçekli Destek Programı) desteğindeki Karadeniz Çevre Eğitim Projesine Türkiye adına katılıyor. İrlandali Bilim Adamı Prof.Dr.Laurance MEE koordinatörlüğünde yürütülen ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerden eğitimcilerin katıldığı 1997 yılında  Mangalia/Romanya, 2001 yılında Alusha-Kırım/Ukrayna’da gerçekleştirilen Çevre Eğitim seminerlerde, Türkiye’yi temsil etti.

Karadeniz e kıyısı olan Rusya, Ukrayna,Romanya,Bulgaristan,Gürcistan ve Türkiye’den Coğrafya,Ekoloji,Çevre Öğretmenlerinin katıldığı bu seminerlerde   “Sorry Poseidon!”  ve “Clean Rivers for Clean the Black Sea” konulu karikatür sergileri açtı.

1999 yılında Çorum Kuş Gözlem Topluluğu’nu kurdu. Çoğunluğu Lise öğrencilerinden oluşan Topluluk,kurulduğu günden bu zamana Çorum ve çevresindeki kuş türleri belirleme çalışması, Leylek Gözlem Çalışması,Kara Akbaba İzleme çalışması, Gölünyazı Sulak Alanı ve İncesu Kanyonu yaban hayatı izleme çalışmaları yapmaktadır. Çorum Anadolu Lisesinde Coğrafya Öğretmeni olarak görev yapmaktadır..Evli ve Yağız adında bir erkek çocuğu babası olan Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info çalışmaları yayınlanmıştır.

 

 

 

YAŞAR Nuri Çorumi <Hattat>

SAYFA BAŞINA GİT

Şeri baha ihbar ellezi min el-kafiye,D.baş No:2694/3 Çorum Hasan Paşa Kütüphanesinde el yazma kitabı vardır

 

 

 

YAVSİ Muhammed Muhyiddin İmadin

SAYFA BAŞINA GİT

Bayrami tarikatı şeyhi, şeyhülislam Ebussuud'un babası ve II. Bayezid'in öğretmenidir.
Muhyiddin Mehmet Şeyh Yavsi, doğum yeri İskilip olmakla birlikte doğum yılı için kesin bir tarih verilememektedir. Babası Osmanlı müderrislerinden matematikçi astronom olan Ali Kuşçu’nun kardeşi Mustafa el-İmâdî'dir. Aynı zamanda kayınpederi de olan Ali Kuşçu'dan (ö. 879/1474) ve Alâeddîn Aliyy-i Tûsî'den (ö. 887/1482} dersler alarak yetişti. Ali Kuşçu'nun ölümü üzerine, tasavvufa yönelerek bir süre Şeyh Muslihüddîn-i Kocavî'nin yanında bulunmuştur.
Şeyh Yavsi; İskilip, Amasya ve İstanbul’da öğrenim yaparak yetişti. O zamanın Amasya valiliğini yapan şehzade II. Bayezid’e öğretmenlik yapmıştır. II. Bayezid ile kurulan bu ilişki şehzadenin padişah olması ile İstanbul'a taşınmıştır. II. Bayezid ile olan yakınlık nedeniyle Hünkar Şeyhi olarakta anılır.
Vefatından sonra Ebus-suud efendi tarafından babasının türbesini yaptırmıştır. Mezarı İskilip'te Şeyh Yavsi adını taşıyan camii ve külliyesinin içerisindedir. Kabri, İskilip ve çevresinde bilenlerce çok ziyaret edilen mekânlardandır.
Eserleri: Şerh-i alâ varidat-ı kübra li’ş şeyh Bedreddin Simavi,Talikat-ı alâ tefsir-ül Beyzevi,Risale-i fi ahval-üs süluk.

 

 

YEDİ-SEKİZ Paşa Bakınız Hasan Paşa

SAYFA BAŞINA GİT

 

 

YEĞEN Osman Paşa   ?-1689<Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum Alaca Çöplü köyünde doğdu. Baba Paşa adında bir kişinin oğludur. 2.Viyana Kuşatmasında bulundu,kuşatma başarısızlıkla sonuçlanınca,Bayburt’tu Kara İbrahim Paşa,Boşnak Sarı Süleyman Paşa yenilginin tek sorumlusunun Sadrazam ve Serdarıekram Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın olduğunu padişaha inandırmaya çalıştılar. Yeğen Osman Paşa da onlara katılıyordu,Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Sadrazam olduysa da Nemçelilerin Budin’i almasını engelleyemedi,Sadrazamlıktan azl edildi,yerine Sarı Süleyman Paşa Sadrazamlığa ve ordunun başına getirildi. Nemçe ordusu Mohaç’ta Osmanlı ordusunu mağlup etti. Sadrazam otağı Nemçelilerin eline geçti. Asker Sadrazama karşı isyan etti,Yeğen Osman Paşa Sadrazamı askerin elinden kaçırarak İstanbul’a gönderde,IV. Mehmed bu basiretsizliği yüzünden Sarı Süleyman Paşayı idam ettirdi,yerine Siyavuş Paşayı atadı. Ordu karışmış,IV. Mehmed tahtan indirilmek isteniyordu,Siyavuş Paşa ile Yeğen Osman Paşa isyanı bastırmaya çalışsa da başaramadılar. IV. Mehmed tahtan indirildi,Yeğen Osman Paşa Rumeli’de bir müddet bulundu. Kırım Hanı Murad Giray’ın ısrarı üzerine Yeğen Osman Paşa,II. Süleyman’ın fermanı ile 1689 tarihinde öldürüldü. 14.yy. Günümüze Çorumlu Şairler antolojisinde Güfte-i Yeğen Paşa şiirini yayınladı.

 

 

 

 

YEKÇEŞMİZADE Abdullah:Bakınız Abdullah Yek Çeşmizade

SAYFA BAŞINA GİT

 

 

YEMENİCİLER İbrahim Hakkı 1909-1977 <Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

1909 tarihinde Samsun’da doğdu. Lise mezunudur. Tüccarlık ve mütahitlik yaptı. IX. dönem Çorum Milletvekilliğinde bulundu.     

 

 

 YILDIRIM Erman 1982 <Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

1982  yılında  Çorum'da doğmuşum. İlkokulu Çorum Albayrak ilkokulunda bitirdim. Orta okul  öğrenimimi ise  Eti  Orta  okulunda  tamamladım. Meslek Lisesi sınavlarına girerek Çorum Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünü kazandım. Şu anda Elektrik  Bölümü mezunuyum ve yüksek öğretime   hazırlanmaktayım. 
İlk okul sıralarında mühendis olmayı isterdim. Bu hayalimi gerçekleştirmeye çalışıyorum.   Yazı, şiir yazmaya vb. alanlara dedem İsmail Pamuk 'tan esinlenerek bu hobilerimi geliştirdim. Dedemle sanat toplantılarına katılırdım, radyolara,  gazetelere  giderdim.  Tabi ki hoşlandığım için beni sanat çevresi Makale, şiir, hikaye yazma ya yöneltti.  İlk yazım değil de  ilk şiirim Çorum'un yerel radyosu Radyo Merhaba da yayımlandı. 24 Kasım 1994 tarihinde. Daha sonra gazete ve dergilerde.Bir genç olarak en büyük idealim, gelecek te iyi bir eğitimci, yazar ve şair olmaktır. Ve büyük önder Atatürk'ün çizgisinde gelecek kuşaklara şiirlerimle, yazılarımla yön vereceğim. 
Mayıs 1999  tarihli  " Bir Şiirdir Yaşamak " adlı bir kitabım. Beş yıllık çalışmanın ürünü. Sevgi,  barış,  yaşama  sevinci  ve  Atatürk konularını işlediğim bu  ilk yapıtım hoş karşılandı. Hikaye ve şiir dallarında  yazı  yazıyorum. Yerel gazetelerde yayımlanmaktadır. 
Bu vesileyle Çorumlu 2OOO uzun ömürler dilerim. 
Saygılarımla.... 
Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info ile Sarı Şiir Defteri'nde http://saricigdemsiir.dergisi.info  çalışmaları yayınlanmıştır

 

 

  YILDIRIM Murat <Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

27 Haziran 1958'de Çorum'da doğdu. Babasının adı Murat, annesinin adı Elmas'tır. Eğitimci ve İş Adamı; Eskişehir Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. İngiltere'de The University of Manchester Institute of Science and Technology'de İngilizce Matematik öğrenimi gördü. Çorum İmam Hatip Lisesi, Anadolu Lisesi'nde matematik öğretmeni olarak çalıştı. Çorum Meslek Yüksek Okulu'nda matematik derslerine girdi. Özel Pınar Çözüm Dergisi (Ensar) Dershaneleri ve Özel Pınar Eğitim Kurumları'nı (Ana sınıfı, İlköğretim ve lise) kurdu. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde kurucu ve yöneticilik görevlerinde bulundu. 22. Dönem Çorum Milletvekili. 22. Dönem'de Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu Üyeliklerinde bulundu. 23. Dönem'de Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliğine yeniden seçildi. İngilizce bilen Yıldırım, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

 YILDIRIM Mustafa <Çorum Valisi>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum 21 Şubat 1992-  21 Şubat 1992 tarihleri arasında Çorum’da Vali olarak göreve başlayan Mustafa Yıldırım,1945 tarihinde Artvin Ardanuç ilçesinde doğdu. İlk ve Ortaokulu Ardanuç’ta tamamladı. Liseyi Yatılı olarak Kars’ta bitiri. 1963  tarihinde Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. 1967 tarihinde mezun oldu. 1967 tarihin de Artvin’de Kaymakamlık stajına başladı. Meydancık Bucak Müdürlüğü ve Şavşat kaymakam Vekilliklerinde bulundu. 1969 tarihinde Ulus kaymakamı olarak görevine devam etti. 1972 tarihinde Eruh Kaymakamlığında bulundu. l976 tarilıinde Yedek Subay olarak askerlik yaptı. 1976-1980 tarihleri arasında Asaleten Sultanhisar Kaymakamlığı döneminde Söke ve Sultanhisar Kaymakamlıklarını vekaleten yürüttü. 1980 tarihi başlarında Elbistan Kaymakamlığı ve 2 yıl kadar Belediye Başkanlığı görevini ifa etti. 1981 tarihinde Federal Almanya’ya inceleme için gönderildi. Ağustos 1982 tarihinde Kızılcahamam Kaymakamlığını,23 Eylül 1983 tarihinde Alaşelıir Kaymakam olarak atandı. 25 Aralık1986 tarihinde Bitlis Vali’si oldu. 17Ağustos 1988  tarihinde Kırşehir’e Vali olarak atandı 1989 tarihinde A B Devletlerine bir aylık ziyarette bulundu .1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyetine inceleme gezisinde bulundu. 21 Şubat 1992 tarihinde Çorum Vali’si olarak atandı

 

 

 

 YILDIRIMTEKİN Nabi Rıza 1888-<Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

1888 Çorum Sungurlu Evciyeniköy’de doğdu. Çiftçilikle uğraştı. IV ve V. dönem Çorum Milletvekilliğinde bulundu.

 

 

 

 YİĞİT Eşref Uğur 1945 <Koramiral>

SAYFA BAŞINA GİT

1945 Yılında Çorum’da Doğmuştur. 1964 Yılında Deniz Harp Okulundan Mezun Olmuş, İlave İki Yıl Öğrenim Görerek 1966 Yılında Donanmaya Katılmıştır.

1975 Yılına Kadar Deniz Kuvvetlerine Bağlı Çeşitli Birliklerde Gemi Seyir Harekat Subaylığı, Gemi Iı Nci Komutanlığı Ve Gemi Başçarkçılığı Yapan Koramiral Yiğit, 1977 Yılında Deniz Harp Akademisinden Mezun Olmuş, Ardından Kurmay Subay Olarak; Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığında Kısım Amirliği, Mayın Filosu Harekat Şube Müdürlüğü, Tcg Muavenet Iı Nci Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Plan Subaylığı, Napoli/İtalya’da Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Navsouth) Plan Dairede Plan Subaylığı, Tcg Yücetepe Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Teşkilat Dairede Teşkilat Şube Müdürlüğü, Harp Filosu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı Ve Iı Nci Muhrip Filotila Komodorluğu, Donanma Komutanlığı Harekat Grup Başkanlığı Ve Donanma Komutanlığı Harekat Başkanlığı Görevlerini Yürütmüştür.

1992 Yılında Tuğamiralliğe Terfi Etmiştir. Tuğamiral Rütbesi İle Deniz Harp Okulu Komutanlığı, Napoli/İtalya’da Güney Bölge Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Navsouth) Plan Daire Başkanlığı Ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı Görevlerinde Bulunmuş, 1997 Yılında Tümamiralliğe Terfi Etmiştir. Tümamiral Rütbesi İle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, Mayın Filosu Komutanlığı Ve Deniz Kuvvetleri Denetleme Ve Değerlendirme Başkanlığı Görevlerini Yürütmüş, 2002 Yılında Koramiralliğe Terfi Etmiştir. Koramiral Rütbesi İle Deniz Kuvvetleri Denetleme Ve Değerlendirme Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı Ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Görevlerinde Bulunduktan Sonra, 30 Ağustos 2007 Tarihinden Geçerli Olarak Oramiralliğe Terfi Etmiş Ve Donanma Komutanlığı Görevine Atanmıştır.

 

 

 YOLYAPAR Mehmet 1951- <Gazeteci-Siyasetçi>

SAYFA BAŞINA GİT

05/01/1951 tarihinde Çorum’da doğdu. Çorum Lisesini bitirdi. 1970 tarihinde Çorum Ekspres Gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. 1973 tarihinde Uyanış Gazetesini CHP Gençlik kolları Başkanı Sıfatıyla gazete sahipliğini üstlendi. 20 Ağustos 1974 tarihinde Ocak Dergisi sorumlu Yazı İşleri Müdürü,8 Nisan 1976 tarihinde Çorum Gazetesi sorumlu Yazı İşleri Müdürü,1975 tarihinde Ocak Dergisi yazı İşleri Müdürü, TRT ve Hürriyet Haber Ajansı Çorum temsilciliklerini yürüttü. 1980-1985 tarihleri arasında ticaretle uğraştı, Çorum Gazeteciler Başkanlığında bulundu,17 Eylül 1985 tarihinden bu güne kadar Çorum Haber gazetesi genel yönetimindi bulunmaktadır. 16 yıl Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı görevinde bulundu. "Bir Eski Zaman Şövalyesi" isimli yayımlanmış bir kitabı var. 1995 ve 2007'de CHP'den Çorum Milletvekili Adayı oldu. Evli, iki çocuk babasıdır.

 

 

 

 YÖNDEM Hasan 1937-<Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

1937 tarihinde Çorum Sungurlu Diğ (Oğlak özü) köyünde doğdu. Karakucak pehlivanlığı dahil çeşitli işlerde çalıştı. Ankara Toprak Mahsulleri Ofisi,Maden Teknik Araştırmada baş bahçıvan olarak çalıştı Halk ozanıdır. Şiirlerinde Aşık Hasan mahlasını kullanır. Üreten Toprak adlı bir yayımlanmış şiir kitabı bulunmaktadır, 14.yy. Günümüze Çorumlu Şairler antolojisinde üç şiiri yayımlandı.

 

 

 

YÖNEY Fazı Osman 1925-< Vali-Millet Vekili>

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum  1925, Babası Mehmet Kamil annesi Hatice Fitnat  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi.  Fransızca, İngilizce bilir.  İdare, Kamu Yönetimi, İspir, Elmalı, Eşme, Divriği, Çarşamba, Karadeniz Ereğlisi, Şile, Eminönü, Beşiktaş Kaymakamı, Bingöl, Isparta, Adana, Eskişehir, Zonguldak ve İstanbul Vali Yardımcısı  XVII. Dönem İstanbul Milletvekili  Evli, 2 Çocuk bbasıdır.

 

 

 YURDAKUL M. Süreyya <Çorum Valisi> 

SAYFA BAŞINA GİT

Çorum 23 Temmuz 1937-24 Kasım 1938> 1920 tarihinde İstanbul’da doğdu.Mekteb-i Harbiye mezunudur. Ordunun çeşitli kademelerinde çalıştı.1927 tarihinden sonra, Sinop, Çanakkale, Burdur ve 23 Temmuz 1937-24 Kasım 1938 tarihleri arasında Çorum Vali’si olarak görev yaptı. İ.Sabuncu, Süreyya Yurdakul için: Aslan Albay Mütekaidi (Emeklisi) idi. Hem Vali ve hem o zamanki tek parti olan CH Partisi Vilayet Başkanı idi, her kuvvet elinde demekti. Çorumlu Dergisini çıkartanlara takdirname vermişti.

 

 

 YUSUF <Çorum Mutasarrıfı> 

SAYFA BAŞINA GİT

Hicri 1245 tarihinde Çorum Mutasarrıfı isminin Yusuf olduğunu İhsan Sabuncuoğlu kitabında beyan etmektedir.

 

 

 

YUSUF Bahri ?-1838<Müderris-Şair>

SAYFA BAŞINA GİT

Yusuf Bahri Rahmetullühialeyh, şeriat ve fıkıh’ta çok bilgili olduğu,yüksek mertebelere ulaşan bir kimse idi.İzahlı sözlük ve ilimleri yeniden gündeme getiren, Şeyh Mürtaza hazretlerinden mezun olup ve halifesidir. Aslen Vezirköprülü olup Çorum’a müderris olarak gelmiş, bedelsiz nice kişilere ders okutmuştur. Yusuf Bahri Rahmetullühi aleyh, görülmemiş şekilde hazırcevap ve taktir edilen kişiliği olduğu gibi kerameti, hikmetli sözleri ve olgunluğundan dolayı meşhurdur. Halk arasında söylenen ve kendisinden de işitildiğine göre, Şeyhi Seyyid Mürtaza hazretlerinin talebesi iken, Peygamber Efendimizle görüşme yapan cin taifesinden bir zatile görüşmüş tabe-i tabeinden olduğu anlaşılmaktadır. 1245 tarihinde vefat ederek, Gazi Ma’di  Kereb hazretlerinin ayak ucuna, Yusuf Bahri efendinin talebesi Devriş Mehmed Paşanın bina ettirdiği kargir türbede yatmak tadır. Ziyaret edilen bir türbedir. Çocuğu olmayan kadınlara kabir toprağından içirilince şifa buldukları denenmiştir.

İLAVE;

İlm-i hadis’den, Şifa-i Şerif üzerine bir cilt Şerh-i çok güzel telifi vardır. Bilim derecesini öğrenmek isteyenler inceleyince, ne derecede büyük bir âlim olduğunu anlarlar.

BENİM NOTUM;

Çorum 1997 kitabımda, Hasan Paşa Kütüphanesinde bulunan El yazma kitaplar bölümünde kitaplarının isimlerini bulabilirler, ayrı yeten Kabrinin baş tarafına Kur’an-ı Kerim Kehf suresi 18.ayet’ten alın- ma ;”Ve kelbiküm basitun zira’aleyhi bi vasiyd”veKabrinin lahitinin sol tarafında; “Ya zairen bi kabri hel-i teberte hali Bi-l emsi küntü mislek gaden taşuri misli “ beyti vasiyeti üzerine kazdırılmıştır.

 

 

 

 YÜCEL Nejdet 1897-<Milletvekili>

SAYFA BAŞINA GİT

1897 tarihinde Malatya’da doğdu. Leibzik Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdi. Ekonomi Doktoru,Ticaret Bakanlığı İktisat Müşavirleri Heyeti Başkanlığında bulundu. VIII ve 2.dönem Çorum Milletvekilliğinde bulundu.

 

 

  YÜCEL Raşit <Gazeteci-Yazarımız>

SAYFA BAŞINA GİT

1953 yılında Çorum'a bağlı Göcenovacığı Köyünde dünyaya geldim. Birkaç yıl sonra Çorum merkezine taşındık.  O yıllarda her evde elektriğin olmadığı,suların yalnız mahalle çeşmelerinden temin edildiği yıllardı. 

Çocukluğum Kiremit Minare diye tabir edilen caminin civarında,Esnaf Evleri Camiinin yanındaki evimizde geçti. 

Orta  tahsilden  sonra  hayatımda yeni bir sayfa açıldı. " Risale-i Nur" diye tabir edilen,bu ülkenin kendi  lisanında  yazılmış  eserlerle kendimi iç içe buldum. Bundan sonraki hayatım  bu derya  ile beraber geçti. 

İlk  deneme  yazılarım 1974 yılında Koparan Gazetesinde çıktı. Bir yıl  günlük makalelerim yayınlandı. 

Kendimi okumaya vermiştim. Günde takriben  150 - 200  sayfa  kitap okuyordum. Adeta,bir açık öğretim hayatı yaşıyordum o günden,bu  güne kadar. 1974 de başlayan Yeni Asya Gazetesi Çorum temsilciliği  görevim halen devam ediyor. 

Haftada bir gün "Anadolu'nun Sinesi" adında makalelerim halen yayınlanıyor. "Kırık Kanat" adında basılmamış bir roman, "Yaşadığım Dünya" adında  seri  makalelerden  oluşan   3 cilt  halinde  yayınlanmamış  kitabım, "Risal-i Nur'u Nasıl Tandım " adında bir araştırmam yayına hazır. Kısa bir  süre  inşaatçılık,daha sonra bir fabrikanın  üç yıl  müddetince  muhasebesini baktım.  Arzularımı  bu  Mesleklerin  tatmin  etmesi   mümkün   değildi. Çünkü ben,ilme karşı duyarlı idim . Kırtasiyecilik   ve kitapçılık  ayrı  bir  işimdi.  Ulaştığım  insanların,  yada benden    kitap alanların kendi    hayatlarına   çeki   düzen   vermesi  benim  için en büyük  teselli kaynağı oldu. Belki tırlarca  kitabın  tevziinde bulundum. Bu  cihette  mutluyum. 

Yazı  yazmaya  beni  teşvik  eden,okuduğum kitaplardan aldığım bilgiler oldu.  Anlattıklarımı başkaları ile paylaşmak istedim. 1986  yılında  Yeni  Asya Yayınlarından plaket aldım. Hayatım  boyunca  ideal  için de   yaşadım. 

Yukarıda  dile  getirdiğim gibi; yayınlanmamış olmasa da yayına hazır beş  eserim   var. Araştırma,hatıra ve günlük makaleler yazıyorum. Günlük olarak  Çorum  Hakimiyet Gazetesinde yedi yıldır "Tefekkür Dünyamız" adında  makale, haftada bir Yeni Asya         Gazetesinde  "  Anadolu'nun Sinesi" Çorumlu 2000 Dergisinde de  aynı  isimli köşede yazılar yayınlanıyor. 

Japonya insanının yüzde doksan nüfusunun kitap okuduğu bir çağda, İsrail'de bir yılda basılan kitaptan daha az kitap okunduğu ülkemizde, ancak yüzde  beş  bir  kitleye  sahibiz. 

Temennim; okuyarak düşünen insanların ülkesi olması en büyük temennim. "Oku" emrinin akisleri kulaklarımda yankılanıyor.

Çorumlu 2000 Aylık Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergimizde http://corumlu2000aylik.dergisi.info çalışmaları yayınlanmıştır

SAYFA BAŞINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIP

Hazırlayan  Mahmut Selim GÜRSEL

Gizlilik şartları ve Telif Hakkı © 1998 Mahmut Selim GÜRSEL adına tüm hakları saklıdır. M.S.G. ÇORUM

BU SİTE BİLGİLERİ corumlu.com KAYNAK GÖSTERİLEREK PAYLAŞABİLİRSİNİZ!

 

1